A munkavállalás szempontjából legnépszerűbb külföldi célországok sorrendjének átrendeződése jól tükrözi, hogy az egyes országok milyen hatékonysággal kezelték a pandémiát:
azokban az országokban dolgoznának szívesen a munkavállalók, ahol sikeresen szorították vissza a járványt
– derül ki a 190 országban 209 ezer ember részvételével készült közvélemény-kutatásból. A Boston Consulting Group stratégiai tanácsadó cég és a Network toborzási vállalat közös tanulmányában azt kérdezték világszerte a dolgozóktól tavaly október és december között, hogy melyik országokban vállalnának munkát, és melyek a legfontosabb szempontok a választásánál.
Szinte az összes ország – beleértve az Egyesült Államokat, Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot –, amely visszaesett a rangsorban, tavaly nehezen küzdött meg a koronavírus-járvány visszaszorításával.
Bár Németország az átlagnál jobban kezelte a járványt, Európa közegészségügyi nehézségei hatással lehettek arra, hogy az ország népszerűsége csökkent a külföldi munkavállalók körében – derül ki a tanulmányból.
Ezzel szemben azokban az országokban, amelyek hatékonyan kezelték a pandémiát, szívesebben dolgoznának a külföldi munkavállalók.
Ezért az ázsiai csendes-óceáni országok népszerűsége javult a rangsorban, közülük Japán négy helyet ugrott előre, Szingapúr és Új-Zéland pedig újonnan felkerült a listára.
A pandémia sikeres kezelése segítette Kanadát az első, Ausztráliát pedig az Egyesült Államok mögött szorosan a harmadik helyre.
A válaszadók szerint ezek az országok nemcsak a járványt kezelték jobban, mint az Egyesült Államok, hanem a társadalmi rendszerük is jobb, és a kultúrájuk nyitottabb az amerikaiakénál.
Kanada – amellett, hogy vezeti az összegző rangsort – a vállalatok körében a munkaerő szempontjából, a doktori címmel rendelkezők, valamint a harminc év alattiak körében a legnépszerűbb, legtöbben ide költöznének a legszívesebben. A 2014 óta harmadik alkalommal végzett felmérésből kiderül, hogy a pandémia miatt a korábbinál lényegesen kevesebben költöznének külföldre munkavállalás céljából.
Míg 2014-ben világszinten a munkavállalók mintegy kétharmada volt nyitott ilyen döntésre, ez az arány azóta 13 százalékponttal, körülbelül a felére csökkent.
Ehhez a tendenciához nemcsak a járvány járult hozzá, hanem a szigorúbb bevándorláspolitikai szabályozások és a társadalmi nyugtalanság is.
Bár a munkavállalók körében a külföldre költözési hajlandóság csökkent, megjelent egy új trend: a válaszadók 57 százaléka lenne nyitott arra, hogy otthonról dolgozzon egy olyan munkaadónál, amely fizikailag nincs jelen a hazájában. Ez a szint jóval meghaladja a fizikai áthelyezésre nyitott munkavállalók arányát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.