A télen egy jegybankelnök-cserével és sorozatos kamatemelésekkel Törökországnak sikerült visszatornásznia a lírát a rekord gyenge szintekről, de a török fizetőeszköz árfolyama hétfőn újra elszabadult, miután megint menesztették a központi bank vezetőjét. Az elemzők további vesszőfutásra számítanak a döntés után, ami csak néhány nappal követte a bank csütörtöki váratlan méretű, két százalékpontos kamatemelését.
Az sem kizárt, hogy az ország fizetési mérleg válság felé tart.
A rossz hírek folyama érintheti más feltörekvő gazdaságok devizapiacait is, bár az első reakció mérsékelt volt.
Miután szombaton Recep Tayyip Erdogan elnök meglepetésre leváltotta a csak négy és fél hónapja kinevezett Naci Agbal jegybankelnököt, a líra hétfőre virradóra 17 százalékot zuhant a dollár ellenében, 8,44-re. Később visszakorrigált 8 alá, de az elemzők arra számítanak, hogy az Agbal kinevezése előtti, 8,5-ön túli rekord gyenge szintek felé veszi irányt.
Az új elnököt, Sahap Kavcioglut, a kormányzó AKP korábbi parlamenti képviselőjét ugyanis az alacsony kamatok hívének tartják.
A lazább kamatpolitika a magas, februárban 15,61 százalékos éves szinten mért infláció elszabadulását jelentheti, a líra további gyengülése gondokat okozhat a magas devizakötelezettségekkel rendelkező hazai bankoknak, miközben a török fizetési mérleg hiánya méretes, a piaci beavatkozás pedig kilátástan, miután a jegybanki devizatartalék a korábbi intervenciók miatt nettó 11 milliárd dollárra, a GDP másfél százalékára apadt. A piaci szereplők számára tulajdonképp érdektelen, mit mond Kavcioglu, mivel a közgazdasági racionalitás ellenére az alacsony kamatokat támogató politikának alávetett jegybank elvesztette hitelességét – írta Ulrich Leuchtmann, a Commerzbank fő devizapiaci elemzője.
Az elemzők elkerülhetetlennek tartják a líra további mélyrepülését.
A gyengülés és az infláció ellen Törökország várhatóan a fogyasztói árak szabályozásával, és a tőkeáramlások akár drasztikus kontrolljával harcol. A Nemzetközi Valutaalap segítségére csak a hibás gazdaságpolitika beismerése és teljes fordulat esetén számíthatnának, amit Erdogan elnök várhatóan teljes erővel igyekszik majd elkerülni. Az ország azonban fizetési mérleg válság felé tarthat, amit jelen állapotában a bankrendszer a korábbiaknál is nehezebben viselne – írta Jason Tuvey, a Capital Economics feltörekvő piaci közgazdásza.
A líra zuhanása a menedékdeviza jen erősödéséhez vezetett, de a részvénypiacokra és a többi feltörekvő gazdaság devizaárfolyamaira gyakorolt nyomás rövidéletűnek bizonyult. A következő hónapokat tekintve azonban a török probléma hozzátesz egyet a már létező kockázati tényezőkhöz: az amerikai állampapír hozamok emelkedéséhez, a dollár erősödéséhez, és Európa esetében a koronavírus elleni vakcinázás elhúzódásához.
Sok európai bank ráadásul kitettségekkel rendelkezik Törökországban.
Kit Juckes, a Société Générale fő devizastratégája szerint ezzel nő a valószínűsége, hogy az euró az 1,19 körüli szintekről 1,5 irányába gyengüljön a dollár ellen. A bank tegnap közzétett negyedéves kitekintője szerint azonban a feltörekvő piaci devizák számára továbbra is az amerikai hozamemelkedés a fő rizikó. A forintot ugyanakkor vásárolni javasolták az euró ellenében, arra hivatkozva, hogy a magyar fizetési mérleg erős, és a gyors vakcinázási kampány hatására a következő hónapokban a gazdaság új lendületet vehet.
A török líra árfolyama több mint 17 százalékot zuhant hétfőn hajnalban a devizapiacokon, miután Recep Tayyip Erdogan elnök leváltotta Naci Agbalt, a központi bank elnökét, korábbi tekintélyes pénzügyminiszterét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.