Az infláció alakulásának kritikus kulcsa az, hogy a most következő inflációs megugrásnak ne legyenek másodkörös hatásai
– mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója az inflációs jelentés ismertetésekor. Az olajárak, a bázishatás és a jövedékiadó-emelésnek a tovagyűrűzését kell megelőzni.
Hozzátette:
Az adószűrt maginfláció mellett a piaci szolgáltatások alakulására is kiemelt figyelmet fordítunk. A második fél évben is magas piaci szolgáltatási infláció mutathatja a másodkörös infláció megjelentését. A munkaerőpiaci folyamatokra is figyelni kell. Az inflációs várakozások emelkedése szintén intő jel lehet a másodkörös hatások megjelenésére.
A középtávú inflációs prognózisban a másodkörös hatások nélkül 2021 második felétől mérséklődhet a fogyasztói árindex, és 2022-től a 3 százalékos jegybanki cél körül alakulhat.
A piaci szolgáltatások jól mutatják a várakozásokat, az árváltozás mértéke csökkent az elmúlt időszakban, és rövid távon visszafogott emelést mutatnak a felmérések. A bérköltségek növekedése lényegesen lassabb lehet, mint a 2016–19-es időszakban, már tavaly is sokkal kisebb mértékű volt az emelkedés, az idén viszont mélypontra eshet. A GDP-deflátorral korrigálva nem lesz növekedés a várakozásunk alapján.
Az elemzők prognózisa szerint 2022-re a cél közelében alakul a fogyasztói árindex.
A lakosság várakozásai a szokásosnál nagyobb változékonyságot mutatnak.
A magyar gazdaságnak erős a helyreállási potenciálja, jó esély van arra, hogy 2021 végére elérjük a 2019 végi gazdasági teljesítményt. Az idén
4–6, jövőre 5–6 százalékos növekedés jöhet.
Beruházásintenzív bővülés várható, ami az állami szektornak és a fejlesztést támogató monetáris környezetnek köszönhető.
Tavaly 27,5 százalék volt a GDP-arányos beruházási ráta, ez jó alapot adhat a kínálati oldal gyors talpra állásának. A munkanélküliségi-ráta minimálisan nőtt, különösen a 2008-as válsággal összevetve. A magyar gazdaság tőkevonzó képessége jó, az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb beruházása, az SK Innovation 680 milliárd forintos harmadik gyára exportpiaci kapacitások kiépítését és a külső egyensúlyi folyamatok kedvező alakulását segítik.
A tavaly év végi GDP kedvezően alakult, a beruházások, a lakáspiac megmozdult, idén tavasszal viszont a járvány felfutása kedvezőtlen volt.
Az áthúzódó hatás az elmúlt tíz év legnagyobbja lehet 2021-ben. Az online pénztárgépek forgalma azonban rámutat: nem lesz erős a fogyasztás az első fél évben. A dinamikát egyértelműen a gazdaság nyitása, az átoltottság határozhatja meg.
A folyó fizetési mérleg jobban alakult a vártnál, tavaly többletes volt, ami az idén tovább emelkedhet, néhány éven belül elérheti a GDP 2 százalékát.
A finanszírozási képesség a beérkező uniós források felfutásának köszönhetően ehhez képest még kedvezőbben alakulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.