BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Számottevően erősödtek az önkormányzatok adóbevételei a járvány előtt

A 2018-2019-es években az önkormányzatok helyi adóbevételei az infláció mértékét jelentősen meghaladóan, 8-9 százalékot növekedtek

Majdnem minden magyar települési önkormányzat élt a helyi adók alkalmazásának lehetőségével 2018-19-ben, és az azokból származó bevételek az önkormányzatok költségvetési bevételeinek mintegy egyharmadát tették ki – írja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) közleményében.

Az ÁSZ elemzői rámutatnak, hogy

2018-2019-ben az önkormányzatok helyi adóbevételei az infláció mértékét jelentősen meghaladóan, 8-9 százalékot növekedtek, a helyi iparűzési adóbevétel pedig még ennél is nagyobb mértékben, több mint 10 százalékot emelkedett.

A szakértők bemutatják a helyi adók önkormányzati gazdálkodásban betöltött szerepét, a helyi adóztatás főbb jellemzőit, megalapozva ezzel az ÁSZ közeljövőben induló, az önkormányzatok helyi iparűzési adóval kapcsolatos tevékenységére vonatkozó ellenőrzését – írja a számvevőszék.

Fotó: Shutterstock

A helyi önkormányzatok alapvető feladata a helyi közszolgáltatások folyamatos biztosítása, ehhez pedig fontos, hogy fenntartható költségvetéssel rendelkezzenek. A feladatok ellátása elengedhetetlenné teszi az önkormányzatok önálló gazdálkodásának megteremtését, amelynek egyik eszköze a helyi adók rendszere.

Az ÁSZ elemzői leszögezik, hogy az önkormányzatok gazdálkodásában összességében fontos szerepet tölt be a helyi adóztatás.

A költségvetési bevételek mintegy egyharmadát a helyi adókból származó bevételek tették ki 2019-ben, ez a közel 1000 milliárd forint ugyanakkor kiadás formájában megjelent a vállalkozások, háztartások költségvetésében.

Az önkormányzatok számára a helyi adók bevezetése egy lehetőség, amelyről a törvény keretein belül szuverén módon dönthetnek. A helyi adókról szóló törvény ugyanakkor azt is megköveteli, hogy a helyi adók bevezetése során egyaránt meg kell felelni a helyi sajátosságoknak, az önkormányzat gazdálkodási követelményeinek és az adóalanyok széles körét érintően az adóalanyok teherviselő képességének. Vagyis a helyi adóztatásnak nem lehet célja a jogszabály alapján beszedhető adóbevételek maximalizálása, és a helyi adók nem jelenthetnek túl nagy terhet a lakosság számára – írják az ÁSZ elemzői.

Fotó: ÁSZ

A helyi adóbevételeken belül a legnagyobb súlyt a helyi iparűzési adó képviselte, közel 80 százalékos aránnyal.

Az összes iparűzési adóbevétel 90 százaléka az önkormányzatok mindössze 8,5 százalékától származott – mutatnak rá az ÁSZ szakértői. A települések nagy részénél, jellemzően a kisebb városok, községek költségvetésében nem voltak meghatározóak a helyi adóbevételek, egy részüknél azonban kiugróan magas – 50-60, de akár 80 százalék felett – volt a helyi adók, ezen belüli is meghatározóan a helyi iparűzési adó aránya a költségvetési bevételeken belül. Mindez kockázatot hordozhat a stabil költségvetés szempontjából –írják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.