Az Európai Bizottság közzétette a koronavírus-világjárvány által érintett munkahelyek és jövedelmek védelmét célzó, száz milliárd eurós SURE pénzügyi eszköz hatásáról szóló első előzetes értékelését.
A jelentés megállapítja, hogy a SURE eredményes volt a válság súlyos társadalmi-gazdasági hatásának enyhítésében.
Az eszköz segített abban, hogy a válság alatt a kedvezményezett tagállamokban lényegesen kisebb maradt a munkanélküliség növekedésének üteme, mint a globális pénzügyi válság idején, noha buttó hazai össztermékük (GDP) most nagyobb mértékben esett vissza – írja a bizottság.
A SURE eszköz meghatározó elemként épül be abba az átfogó uniós stratégiába, amely a polgárok védelmét és a világjárvány súlyos társadalmi-gazdasági következményeinek enyhítését célozza.
Az EU kedvező feltételek mellett nyújtott hitelek formájában pénzügyi támogatást biztosít a tagállamoknak csökkentett munkaidős foglalkoztatási programjaik finanszírozásához, valamint más hasonló – a foglalkoztatás megőrzésére és a jövedelempótlásra irányuló, mindenekelőtt az önálló vállalkozókat célzó – intézkedésekhez, továbbá egyes egészségügyi vonatkozású intézkedésekhez.
A Bizottság eddig összesen 90,6 milliárd euró összegű pénzügyi támogatásra tett javaslatot 19 tagállam számára.
Emellett az eszköz keretében még több mint 9 milliárd euró összegű pénzügyi támogatás bocsátható rendelkezésre, és a tagállamok továbbra is nyújthatnak be támogatás iránti kérelmet. Tekintettel a Covid19-fertőzések számának újbóli emelkedésére és az új korlátozásokra, a Bizottság készen áll arra, hogy megvizsgálja a tagállamok további kiegészítő kérelmeit – írja a közlemény.
Az uniós bizottság főbb megállapításai:
A mai jelentés a SURE finanszírozására irányuló hitelfelvételi és hitelnyújtási műveletekre is kiterjed. Megállapítja, hogy az eszköz iránti tagállami kereslet erős volt: a rendelkezésre álló teljes száz milliárd eurós keretösszeg több mint 90 százalékát már kihelyezték.
Hasonlóan élénk volt a SURE kötvények iránti érdeklődés a befektetők körében is.
A jelentés záróidőpontjáig a Bizottság 53,5 milliárd eurót mozgósított az első négy kibocsátás keretében, amelyek esetében átlagosan több mint tízszeres volt a túljegyzés.
A teljes tőkebevonásra szociális beruházási kötvények formájában került sor, ami biztosítékot jelent a befektetőknek, hogy pénzüket ténylegesen társadalmi célú intézkedések megvalósítására használják fel – segítve a családok jövedelmének fenntartását a válsághelyzetben.
Az EU SURE eszközre irányuló tőkebevonási kapacitását – az európai szolidaritás egyértelmű megnyilvánulásaként – a tagállamok által biztosított 25 milliárd eurós garancia támasztotta alá – írják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.