Az érvényben lévő közétkeztetési szerződések meghosszabbítására lenne szükségük a piaci szereplőknek, hogy a pandémia miatti forgalomkiesést kompenzálhassák.
Már azok, akik egyáltalán »túlélik« a járványt, amelynek harmadik hulláma az egy lábon álló kisvállalkozások egy részét minden bizonnyal leteríti
– összegezte a helyzetet a Világgazdaságnak Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (Vimosz) közösségi étkeztetési szekciójának vezetője.
A tavaly tavaszi első hullám miatt az őszi iskolakezdésig több cég időarányosan elveszítette bevételének 80 százalékát, nekik nem volt elég idejük regenerálódni a második hullám megérkezéséig, amelyet a középiskolák bezárása és sorozatos osztálykaranténok követtek. A karanténba küldött osztályok étkezésének lemondása nem történhetett meg előre, a másnapi étkezésekre már elő volt készítve, meg volt rendelve az alapanyag, így kárba veszett az anyagköltség. A második hullám alatt 20 százalékra nőtt a karanténok miatt kiesett forgalom volumene. Sáfár Ferenc rámutatott, hogy
épp akkor jelentek meg és okoztak még nagyobb mínuszt a vírusvariánsok, amikor már reménykedtek, hogy levonul a második hullám. Az 50 százalékos bértámogatásra nem véletlenül most márciusban lettek jogosultak a közétkeztető cégek.
A járvány előtti évben még 132 milliárd forintos forgalmú szektor 2020-as évét a cégek pénzügyi beszámolói fogják tükrözni, ezekből lehet majd látni, hogy rendkívül széles skálán mozognak a kiesések.
A több lábon álló nagyvállalatok egyéb csatornákon keresztül különböző mértékben tudták csökkenteni a deficitet, de a mikro- és kisvállalkozások közül azokat, amelyek éppen csak túlélték az első két hullámot, most végzetes csapás érheti. Ha nincs tervezhető jövőkép, súlyos problémát okozhat, hogy az alapcsapatot megtartsák, mert a védőoltások megjelenésével a peremfeltételek alapvetően mások, mint egy éve, de a tervezhetőség és a kilátások javítása érdekében nagyon fontos lenne az érvényes közétkeztetési szerződések meghosszabbítása a Vimosz tagozatvezetője szerint.
Akár határozatlan, akár határozott időre, de mindenképpen az ágazat rehabilitációját segítő jelentős lépés lenne az állami és önkormányzati megrendelők részéről ez a lépés.
Most 80-90 százalékos a visszaesés az óvoda- és az iskolabezárások miatt, és még nem tudni, hogy az ügyeletet és az étkeztetést a zárás időtartama alatt hányan és hol kérik. Egyelőre azt sem lehet megmondani, hogy a tavaszi szünet után biztosan ki lehet-e nyitni az intézményeket, és hogy mikor áll vissza a szokásos forgalom. A leállások idején is állandó költség maradt a munkaerő, a bérek felére kapnak támogatást a cégek, ami nagy segítség, de a költségek felét maguknak kell fizetniük, hogy az újraindításra az amúgy is minimalizált állománnyal startra készek legyenek. A járvány időközben letarolta az egész vendéglátóipart, a veszteség tényleges nagysága csak az újranyitások után lesz felmérhető, amikor nem mindenki tud majd kinyitni. Akik megpróbálják, azok között is sokan lesznek, akik nem tudják finanszírozni az újraindulás idején a működést, amikor a szükségesnél esetleg szerényebb lesz a bevételük – figyelmeztetett az ágazat potenciális problémáira Sáfár Ferenc.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.