Még kivárnak a diákok, nem indult meg a megszokott roham a nyári munkákért, inkább majd májusban – mondta a Világgazdaságnak Majzik Nándor, a Meló-Diák Universitas Szolgáltató Iskolaszövetkezet cégvezetője –, de a cégek már toboroznak, így a mozik, az akvaparkok és a balatoni munkáltatók is várják a jelentkezőket.
Mivel megjelentek a Magyar Közlönyben a négymillió beoltott utáni nyitással kapcsolatos részletszabályok, sok edzőterem, sportlétesítmény és uszoda is számos diáknak kínálhat pénzkereseti lehetőséget.
A pandémia második, harmadik hulláma egészségügyi szempontból sokkal veszélyesebb volt, mint az első, de gazdaságilag összességében kevésbé érintette a fiatal munkavállalókat – véli Majzik Nándor. A cégek a járványhelyzetet már belekalkulálták a működésükbe, azok pedig, amelyeknek nem kellett bezárniuk, ugyanúgy foglalkoztattak fiatalokat, mint a járvány előtt. Az újranyitó vendéglátóhelyeken, főleg Budapesten, kevésbé jellemző a diákmunka, inkább csak a gyorsétteremláncoknál, felszolgálót pedig majd nyáron a Balatonnál keresnek.
Szupersiker lenne, ha a 2019-es számokat tudnák hozni, amikor a nyáron havonta akár 15–18 ezer diák is vállalt munkát az iskolaszövetkezeten keresztül – mondta a szakember.
A korábbi években havonta 8-10 ezer diákot foglalkoztattak, most átlagosan 6-7 ezret.
A fizetések jellemzően nem változtak, az átlagos órabér bruttó 1200-1300 forint, erről több diákszövetkezet is beszámolt. Az iskolaszövetkezet tagjaként végzett munkáért kapott pénz nem minősül önálló tevékenységből származó jövedelemnek, ezért 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja) vonnak le belőle. A 25 év alattiak 2022. januártól szja-mentességet kapnak, ami tovább emelheti a fizetést és a munkalehetőségek számát is.
A Fürge Diáknál
százalékban home office-ban dolgoztak
A középiskolások még nem kapkodnak az állások után, hiszen május 10-én kinyitnak a közoktatási intézmények, elkezdődnek az érettségik, a felsőoktatásban pedig tart a digitális oktatás – mondta Bosnyák Péter, a Fürge Diák Iskolaszövetkezet közép-magyarországi regionális szolgáltatásának vezetője. Budapesten nagyjából a szokásos létszám kétharmada dolgozik. A vendéglátás újranyitását megérezték, az élelmiszer-kiskereskedelem pedig hektikusan foglalkoztatja a diákokat. Sok függ a cég saját létszámától és a betegállományban lévők számának alakulásától is.
Ma már nem csak nyáron van a diákmunkáknak szezonja, a Covid–19 előtt a diákok kétharmada egész évben vállalt munkát hosszabb-rövidebb időre, mert meg kellett keresni az albérletre, a megélhetésre, a bulizásra valót.
Most azonban az egyetemisták hazaköltöztek, bulik nem voltak, kevesebbet költöttek.
Az egyetemisták elmozdultak a gyakornoki programok felé. A pandémia miatt tavaly 20-25 százalékkal csökkent a Fürge Diáknál a közvetített fiatalok száma, egy átlagos év 20 ezer diákjáról a múlt évben 16 ezerre esett. Volt ugyanakkor home office-ban is végezhető diákmunka, mert a távmunkára átállt cégek a diákoknak is biztosították ezt a lehetőséget. A teljes diákmunkapiacon a feladatok 30, a Fürge Diáknál az 50 százalékát home office-ban végezték a fiatalok.
„Mivel az újranyitáskor egyik pillanatról a másikra van szükség a dolgozóra, a diákszövetkezetek óriási terhet vesznek le a munkaadók válláról a munkaerő-toborzással – mondta Baksay-Szabó Ádám, az Y Generáció Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja. – Megállás nélkül csörögnek a telefonok, kapjuk az e-maileket és az önéletrajzokat.”
Az Y Generáció diákszövetkezet főleg a 18–24 év közöttieknek közvetít munkát.
Baksay-Szabó Ádám szerint a fiatalok nem válogatnak, mert a pandémia miatt beszűkült az álláspiac. Jellemzően heti 25-30 órát is vállaltak a korábbi 20-25 óra helyett, mert a távoktatás miatt többet tudtak dolgozni. Aki idén nyáron dolgozni akar, annak lesz munkája – hangsúlyozta Baksay-Szabó Ádám.
A kormánybiztos azóta tárgyalásra hívta az érintett feleket, és úgy fogalmazott, olyan ajánlatot tesz nekik, „amely, pestiesen szólva, nem lesz semmi”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.