A forgalom 30-50 százalékkal elmaradt a megszokottól az újranyitás első hetében a szépségipari szolgáltatóknál, ennyivel kevesebb vendég látogatta a szalonokat, mint a tavalyi járvány előtti időszakban. A szépségipari szolgáltatók 10 százaléka már decemberben végleg bezárt, ezzel nagyjából háromezer vállalkozás szűnt meg.
„A március eleji zárással már több szolgáltatónak végleg eldőlt a sorsa, de még nincsenek pontos adataink arról, hogy hányan nem tudtak kinyitni, illetve hány vállalkozó döntött úgy az első hét alapján, hogy végleg bezárja az üzletét.
A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy van bezárási hullám a szektor vállalkozói körében” – mondta a Világgazdaságnak Stuhl Andrea, az Első Magyar Minősített Szépségipari Szakemberek Egyesületének alelnöke.
Hozzátette:
március elején Szabad szolgáltatók néven civil összefogás indult az ágazat vállalkozóinak megsegítésére, a petíciójukat, amelyben azt kérték, hogy az elsők között nyithassanak a szalonok, több mint 50 ezer szépségipari szolgáltató írta alá.
Kérték továbbá, hogy az alkalmazottat nem foglalkoztató egyéni vállalkozóknak a zárva tartás minden megkezdett hónapjára az állam a mindenkori nettó minimálbér összegének megfelelő vissza nem térítendő támogatást biztosítson. A támogatást nem kapták meg a vállalkozók, továbbra is csak a kata befizetését engedte el az állam.
Piaci értesülések szerint sokan feketén dolgoztak a bezárás ideje alatt, például az otthonukban fogadták a vendégeket, vagy házhoz mentek.
„Paradigmaváltásra van szükség a szépségiparban, az ágazatban dolgozó cégek 80 százaléka ugyanis egyáltalán nem rendelkezett megtakarítással a járvány kezdetekor, ezen a jövőben változtatni kell.
A legtöbben vállalkozói és gazdasági ismeretek nélkül kezdenek vállalkozni. Konjunktúra idején ebből nem is származik problémájuk, de amint jön egy recessziós időszak, azonnal nehézségeik támadnak”
– emelte ki Stuhl Andrea. Az egyesület ennek kiküszöbölése érdekében egy pénzügyi szolgáltató rendszer kidolgozásán munkálkodik. A következő pár hónapban nem várható jelentős javulás a szektorban, körülbelül a mostani forgalomra lehet számítani a járvány végéig, és utána legalább két évre lesz szükség a piac visszarendeződéséhez a lakosság vásárlóerejének változása miatt. Úgy véli, a tízmillió forintos kamatmentes újraindítási gyorskölcsönt kínáló hitelprogram lehetőségével csak kevesen élnek majd az említett pénzügyi vállalkozói ismeretek hiánya miatt.
Hajas László mesterfodrász, a Magyar Fodrász-Kozmetikus Közhasznú Egyesület elnöke lapunknak arról számolt be, hogy nem alakult ki nagy roham az újranyitás körül, a szolgáltatók forgalma viszont rendkívül vegyes összképet mutat, nagyban függ a vendégkör összetételétől. Tapasztalatai szerint a szolgáltatók nagyon várták az újranyitást, hogy ismét dolgozhassanak, abban is megvolt az egyetértés, hogy mindezt a megfelelő higiénés szabályok betartása mellett tegyék. Úgy véli, hamarosan visszatér az élet a normális kerékvágásba, de a vendégeknek és a szolgáltatóknak fel kell készülniük arra is, hogy néhány szabállyal – mint a maszkviselés és a távolságtartás – még egy ideig együtt kell élni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.