A Nemzetközi Valutaalap üdvözli az Egyesült Államok javaslatát a globális társaságiadó-minimum bevezetésére, hisz a kormányoknak forrásokra van szükségük a válság leküzdéséhez, a pandémia idején is gazdagodó vállalatok és egyének pedig képesek több adót fizetni – mondta az IMF és a Világbank szerdai virtuális közgyűlése közben tartott sajtótájékoztatón Vítor Gaspar, az alap költségvetési ügyekért felelős igazgatója.
Joe Biden új amerikai elnök kétezer milliárd dolláros infrastruktúra-fejlesztő programja finanszírozására emelni tervezi a társasági adót, ami egy globális minimumadó nélkül kedvezőtlen helyzetbe hozná az USÁ-t az adóversenyben. A közgyűléssel párhuzamosan a világ 20 legnagyobb gazdasága (G20) pénzügyminiszterei és jegybankelnökei is tanácskoztak, és ők is támogatják a minimumadót – mondta újságíróknak Daniele Franco, a G20 elnöki posztját idén birtokló Olaszország gazdasági minisztere.
A minimumadóról a G20 júliusi velencei ülésén születhet döntés
– tette hozzá.
A világ pénzügyi vezetői 650 milliárd dollárral megemelik a Nemzetközi Valutaalap tartalékát és meghosszabbítják a fejlődő országok adósságszolgálati moratóriumát, hogy ezzel is segítsék őket a pandémi elleni harcban – értesült a közgyűlést megelőzően Reuters. A G20 folytatja a harcot a világkereskedelmi protekcionizmus ellen, és hangsúlyozza a tagok elkötelezettségét a klímaváltozás elleni harc iránt is – idézte a hírügynökség az ülés közleménytervezetét. E célok évekkel ezelőtt, az előző amerikai elnök, Donald Trump idején halványodtak el a csoport kommunikációjában. A tartalék – az SDR-állomány – megemelése elméletben az alap valamennyi tagja számára likviditást teremt, és segíthet annak a harmincnál is több országnak, amelyek adósságproblémákkal küzdenek, vagy ennek a küszöbére sodródtak.
Az IMF még kedden hat százalékra emelte előrejelzését a világgazdaság idei növekedésére a januári 5,5 százalékról.
Ez a legerősebb éves fellendülés lenne az elmúlt négy évtized idősorában a tavalyi 3,3 százalékos visszaesés után, ami a legnagyobb békeidőben történt zuhanás volt a 30-as évek nagy világgazdasági válsága óta. A valutaalap szerdán megjelent költségvetési jelentése arra hívta fel a figyelmet, hogy a pandémia következtében növekedtek a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek a világban. A gyengébb egészségügyi rendszerekkel rendelkező szegény országokban nagyobb eséllyel halnak meg a fertőzöttek, és a nyomor a járvány gyorsabb terjedésével jár.
A munkaerőpiaci károk egy része tartóssá válhat, ahogy az iskolabezárások hatásai is:
a fejlett országokban a teljes iskolaév negyedének, a feltörekvő és fejlődő országokban a felének megfelelő az oktatási „veszteség”, az utóbbi csoportban hatmillió gyermek számára mindez az iskolázása végét jelenti. Az IMF-dokumentum a fejlett országoknak az adózás progresszivitásának emelését ajánlja, és több örökösödési és vagyonadó beszedését. Megfontolandónak nevezi a kilábalási hozzájárulások bevezetését és a társasági adók emelését is.
A többi országnak az adóbeszedés javítását ajánlják, hogy fedezetet találjanak a szociális kiadások emelésére.
Az IMF szerint szükséges az alacsony jövedelmű országok pénzügyi támogatása: a fenntartható fejlődés céljaira 121 feltörekvő és fejlődő országnak 3000 milliárd dollárt szükséges költenie 2030-ig. Ehhez – és kiemelten a koronavírus elleni vakcinák beszerzéséhez – a nemzetközi közösség támogatására lesz szükségük – írta a dokumentum. A nemzetközi felmérések szerint ebben az országcsoportban már a pandémia előtt is népszerű gondolat volt az oktatási, egészségügyi és idősellátási kiadások növelése progresszívabb adóztatás útján, és a legújabb felmérések szerint ez a kívánság 15 százalékponttal emelkedett is azokban a háztartásokban, amelyekben valakit megbetegített a koronavírus, vagy valaki elvesztette a munkahelyét.
Jeff Bezos, az Amazon vezetője támogatja a Biden-kabinet társasági adó emelésére tett javaslatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.