A lakáscélú és a fogyasztási hitelek új kihelyezéseinél is erős visszaesést hozott 2021. első két hónapja, miközben a lakossági hitelállomány töretlenül nő.
Visszafogott teljesítményt hozott 2021. első két hónapja a lakossági hitelpiacon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön közzétett adataiból.
A jegybank statisztikái szerint a háztartások 127,5 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel-szerződéseket januárban és februárban, ami közel 18 százalékos visszaesést tükröz 2020 első két hónapjához képest.
A fogyasztási hiteleknél pedig ennél is markánsabb, 32 százalékos csökkenést mért az MNB, 162,8 milliárd forintos szerződéses összeg mellett.
A személyi hiteleknél változatlanul szerény a kereslet a koronavírus-járvány előtt megszokotthoz képest, hiszen az év első két hónapjában regisztrált, 53,1 milliárd forintnyi új szerződés több mint 40 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.
A babaváró kölcsön iránti kereslet is visszafogottabbá vált némileg az elmúlt időszakban: januárban és februárban összesen 82,5 milliárd forint értékben igényeltek az arra jogosultak a támogatott konstrukcióból, majdnem 23 százalékkal kevesebbet, mint 2020 elején.
A szabad felhasználású jelzáloghitelekből pedig alig 9,2 milliárd forintnyi fogyott két hónap alatt, ami jóval elmarad az egy évvel korábbi – szintén nem túl acélos -, 14,6 milliárdos volumentől is.
A 2020 elejéhez mérten szerény hitelpiaci kereslet ellenére a lakossági hitelállomány viszonylag gyors ütemben gyarapszik, ami részben a hiteltörlesztési moratórium hatásának is tulajdonítható.
Az MNB adatai szerint a háztartási hitelek állománya február végén már meghaladta a 8213 milliárd forintot, ami 13,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a lakáscélú hitelek mennyisége kereken az egytizedével, míg a fogyasztási hiteleké 19,1 százalékkal emelkedett.
Utóbbiban jelentős volt a szerepe a babaváró konstrukciónak, amelynek állománya több mint duplájára, 1141,3 milliárd forintra duzzadt egy év alatt.
Figyelemre méltó emellett, hogy február végére a személyi kölcsönök állománya is átlépte az 1000 milliárd forintos határt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.