A magyar államadósság kilátásait tavaly szeptemberben javítottuk pozitívra, ezt követően jellemzően 12-18 hónappal döntünk a besorolásról
– mondta a Világgazdaság kérdésére Petter Bryman, a Moody’s államadóssággal foglalkozó elemzője. A kilátások javítását az indokolta, hogy a magyar gazdaság jobban teljesített az elmúlt években a Baa3 és a Baa2 besorolású országoknál – Magyarország jelenleg Baa3 kategóriában van a Moody’snál –, különösen a belső-külső adósság aránya javult. A GDP erőteljes növekedése és az államadósság csökkenése ugyan kisiklott a koronavírus miatt, ám a járvány hatása sokkal kevésbé érintette Magyarországot, mint más országokat.
A szakértő arra számít, hogy 2021-től visszatér a fiskális, illetve adósságpálya a 2018 óta megszokotthoz, és a külső sérülékenység 2012 óta tartó csökkenése is folytatódik. A GDP-arányos államadósság tavaly év végén 80,7 százalékra emelkedett, ami jóval magasabb, mint a Baa3 besorolású országok 63,5 százalékos mediánja. Petter Bryman várakozása szerint 2023-ra 74 százalékra csökken a magyar adósságráta, míg a Baa3 besorolású országok mediánja 66,5 százalékra emelkedik.
A régióban Lengyelország és Szlovákia kilábalása lehet a leggyorsabb, a magyar GDP 3,5 százalékkal nőhet 2021-ben – derült ki a Moody’s konferenciáján. Az uniós helyreállítási alap egyik legnagyobb nyertese a kelet-közép-európai térség lehet. Az államadósság már idén stabilizálódhat, Magyarországon már 2021 végére csökkenhet a GDP-arányos adósság. Katja Reise, a Moody’s finanszírozásért felelős elemzője figyelmeztetett: a hitelmoratóriumok lejárta után derül ki, mekkora a tovagyűrűző hatás, a magyar hitelek közel 45 százalékának törlesztését függesztették fel ideiglenesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.