Az idén 6,5 százalékra, majd jövőre 4,8-re apadhat az államháztartás bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított hiánya Magyarországon – derült ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Fiskális jelentéséből. A nemzetközi szervezet 2023-ban 3,6, majd 2,3 százalékos deficittel kalkulál, 2026-ra fokozatosan 0,6 százalékra zsugorodhat a hiány. A ciklikusan igazított elsődleges egyenleg 2024-ben fordulhat többletbe.
A decemberi makrogazdasági jelentésben a Pénzügyminisztérium (PM) szintén 6,5 százalékos hiánnyal számolt 2021-re, azonban ezután gyorsabban javuló költségvetési egyenleget vázoltak fel.
Varga Mihály pénzügyminiszter a Világgazdaságnak adott interjújában jelezte, hogy az idei évben 7,5 százalék lehet a deficit, ami a GDP-arányos államadósság 1–1,5 százalékpontos csökkenése mellett valósulhat meg.
A költségvetés bevételi oldalát nem rengette meg a koronavírus-válság, mindössze 0,9 százalékponttal – 42,4 százalékra – csökkent a GDP-arányos bevétel. A kiadás oldal azonban jelentősen elszállt, 45,3-ről a bruttó hazai termék 50,9 százalékára szökött fel.
A GDP-arányos államadósság 81,2 százalékra emelkedhetett az IMF számításai szerint, ami már az idén 80 százalékra eshet.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes pénzügyi számlaadatai alapján egyébként ennél kedvezőbb, 80,4 százalék lehetett a tavaly év végi adósságráta. Varga Mihály kalkulációja szerint 80 százalék alá csökkenhet az államadósság 2021 végére.
Kedvező jel, hogy nemcsak a kormány kincstári optimizmusa mutatja a visszatérő fiskális fegyelmet, hanem az IMF elemzői is hasonlóan látják a következő éveket. A nemzetközi szervezet 2024 végére 74,7 százalékra olvadó adóssággal számol, míg a PM ennél alacsonyabbal, 72,9 százalékkal kalkulál. Az IMF prognózisa 2026-ban várja a 70 százalék alá mérséklődő adósságrátát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.