Az egy főre jutó, vásárlóerő-standardon (PPS) mért bruttó hazai termék (GDP) 73-ról 74 százalékra mehetett fel 2020-ban, a felzárkózás mértéke kisebb lehetett 1 százalékpontnál – mondta a Világgazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője optimistább,
szerinte van esély arra, hogy tavaly az Európai Unió átlagának 75 százalékára kúszhatott fel Magyarország fejlettsége.
A forint árfolyama és az infláció belerondíthat az adatba, ám reálnövekedésben jobb volt a magyar gazdaság, mint az EU átlaga. A szakértő hozzáfűzte: az egy főre jutó GDP biztosan nőtt, ám az euróban számított nominális GDP a forint gyengülése miatt csökkenhetett.
Virovácz Péter rámutatott:
a magyar infláció az egyik legmagasabb volt az unióban 2020-ban, ami a forint 8 százalék körüli leértékelődésével együtt visszafoghatta a felzárkózás ütemét.
A reál-GDP viszont jobban alakult Magyarországon, mint az uniós átlag. Egy százalékpontnál kisebb maradhatott a felzárkózás üteme, a végső szám azonban stagnálást vagy enyhe csökkenést is hozhat a vásárlóerő romlása, illetve az erős euróárfolyam miatt. Az ING Bank elemzője emlékeztetett: a 2008–2009-es pénzügyi recessziónál lassan, de folytatódott a felzárkózás, ami most is bizakodásra ad okot.
Ha tavaly jól alakul a végleges adat, idén az uniós átlag 75 százalékára emelkedhet a magyar fejlettség, jövőre pedig a 76 százalék is elérhető –
hangsúlyozta a Takarékbank szakértője. A megaberuházásoknak köszönhetően – mint az akkumulátorgyárak és a BMW-gyár – az évtized közepére a 80 százalékot is meghaladhatja a vásárlóerő-standardon számolt GDP Magyarországon, 2030-ra pedig reális cél lehet a 85 százalék elérése. Suppan Gergely hozzátette: Portugáliát néhány éven belül megelőzhetjük, sok múlik a nemzetközi turizmus újraindulásának időpontján, mivel az Ibériai-félsziget kisebb országának gazdasága jelentős mértékben épít erre az ágazatra.
Virovácz Péter felhívta a figyelmet:
hosszú távon sokat segíthetnek a régiónak az uniós források, Magyarország nagyobb pénzmennyiséggel kalkulálhat 2021–2027 között, mint az előző költségvetési ciklusban.
Beruházási boom jöhet, ami a 4–5 százalékos sávban tarthatja a gazdasági növekedést, és a 3 százalékpontos növekedési többlet is elérhető lehet. A digitalizáció és az oktatási ráfordítások emelése fenntarthatóvá teheti a felzárkózást. Az elemző szerint, ha az EU-s forrásokat jól költik el, felpörög a digitalizáció, és az oktatásra is többet fordítanak, akkor 2025–2026 környékén érheti el Magyarország az uniós fejlettség 80 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.