Az idén 6,6, jövőre 6,7 százalékkal nőhet a bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon
– mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A korábbi növekedési trendhez azonban még nem térünk vissza a legoptimistább forgatókönyv szerint sem, a 2019. év végi GDP-szintet az idei harmadik negyedévben érhetjük el.
Az ipari termelés 16 százalékkal bővülhet, mely az építőiparral együtt bő 25 százalékát adja a GDP-nek, így 4 százalékpontot adhat a növekedéshez. Az információkommunikáció, a pénzügyi szolgáltatások szintén jól teljesíthetnek.
A munkanélküliség a leállított szektorok újraindításával megszűnhet, munkaerőhiány alakulhat ki, ami jelentős béremeléssel járhat.
Az idei második negyedévben erőteljes felpattanás lesz, ami döntő részben az iparnak köszönhető, csak bázishatás miatt 65–70 százalékos bővülés várható áprilisban, ezen belül a járműgyártás 400 százalékkal nőhet. Az ipar 8–9 százalékponttal húzhatja a GDP-t április–júniusban. A szolgáltatások is kezdenek kijönni a mély vízből, már pozitív lehet a GDP-hez való hozzájárulás. Az év második felében az ipar – bázishatás miatt – kevésbé húzhatja a növekedést,
a szolgáltatások viszont jelentős bővülést mutathatnak.
A felhasználási oldalon a beruházások és a nettó export erősek lesznek, a lakossági fogyasztás viszont visszafogott maradhat, a helyreállás kevésbé valószínű. Amennyiben mégis felfut a fogyasztás, akkor 7–8 százalék közötti GDP-bővülés is elképzelhető.
Az infláció 5 százalék lehet májusban – húzta alá Suppan Gergely. A fogyasztói árindexre jellemzően felfelé mutató kockázatok hathatnak:
6 százalékát teszi ki a fogyasztói kosárnak.
Annyi ársokk éri a gazdaságot egyszerre, hogy az jelentős kockázatot jelent – húzta alá a Takarékbank elemzője. Ezek ugyan a Magyar Nemzeti Bank hatáskörén kívüli tételek, azonban mégis inflációs rizikóval járnak. Az 5 százalék feletti csúcs után 4 százalék felett ragadhat, akár 4,5 százalék közelében alakulhat. Az adószűrt maginfláció alatta marad a fogyasztói árindexnek, ennek ellenére a célsáv feletti inflációt számon kérhetik a jegybankon.
Az MNB egyelőre nem emel kamatot, ősszel lehetséges kisebb kiigazítás, ami az egyhetes betéti kamattal történhet. Amennyiben nem tér vissza a célsávba az infláció, akkor elképzelhető egy 15 bázispontos alapkamat-emelés. A gazdaság gyors felpattanása esetén van esély arra, hogy bekövetkezzen a szigorítás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.