BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Inflációs nyomást okozhat a gyors korrekció

A jegybankok kivárnak a pénzkínálat szűkítésével, az MNB a kamatokkal avatkozhat be.

A pénzkínálat 8-10 százalékos növekedése és a pénzforgási sebesség, illetve a nominális bruttó hazai termék 6-7 százalékos bővülése esetén az infláció a jegybanki céloknak megfelelően 2-3 százalék körül alakulhat

– mondta Adam Slater, az Oxford Economics vezető közgazdásza az elemzőintézet sajtóeseményén. Mivel a pénz forgási sebessége történelmi mélyponton van – a 2008-as válság óta fokozatosan csökken –, ezért a vártnál gyorsabb korrekció jelentős inflációs nyomást okozhat. A szakértő szerint nem egyik napról a másikra fog megugrani, azonban a gazdaság nyitása a gazdaságélénkítő csomagokkal együtt felfelé nyomhatja a fogyasztói árakat.

Fotó: Shutterstock

Magyarországon is hasonló számokról beszélhetünk Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint:

a pénzmennyiség 10 százalékkal nőhet, a nominális GDP azonban szintén 10 százalékkal emelkedhet, vagyis az inflációs nyomás erősebb lehet a globális átlagnál.

A Világgazdaságnak elmondta: az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) várhatóan csak az idei év végén kezdi el a pénzkínálat lassú szűkítését, ami a magyar likviditásra is hatással lehet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) viszont elsősorban a kamatszintekkel avatkozhat be, a pénzmennyiséget legkorábban 2022 második felében kezdheti csökkenteni, ami érdemben csak 2023-ban fejtheti ki a hatását.

A pandémia elmúltával Magyarország visszatérhet a magas nyomású gazdasághoz, ezáltal az inflációs hatások erősebbek lehetnek, mint más országokban

– húzta alá az ING Bank elemzője. Az idén, a nagy hullámzások után 4 százalék lehet az átlagos fogyasztói árindex, amelyen felfelé módosíthatnak az újranyitás utáni áremelések – az amerikai nyitásnál már látható a szolgáltatások drágulása. Virovácz Péter jövőre 2,8 százalékos pénzromlással kalkulál Magyarországon, az újranyitás után esetlegesen kialakuló munkaerőhiány azonban felfelé módosíthatja a várakozásokat. Adam Slater várakozása szerint a jegybankok a következő egy-két évben meghúzhatják a nadrágszíjat, és lejjebb tekerhetik a pénznyomtató gépeket, sőt, megkezdődhet a likviditás szűkítése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.