A 2022-es tervezet értelmében mind eredményszemléletben, mind pénzforgalmi szempontból 5,9 százalékra mérséklődik a költségvetés hiánya. A Költségvetési Tanács (KT) egyetért azzal, hogy az idei 7,5 százalékos tervhez képest jövőre csökkenjen a GDP arányában kifejezett deficit, a mérséklés ütemét azonban nem tartja elégségesnek – állapította meg keddi ülésén a KT, miután véleményezte a jövő évi büdzsét. A Magyar Nemzeti Bank pedig egyenesen azt az álláspontot képviselte a tanácskozáson, hogy
a gazdasági környezet a 3 százalék közeli hiányt is lehetővé, illetve szükségessé teszi.
Jövőre 5,2 százalékkal emelkedhet a GDP, ez pedig a KT véleménye szerint markánsabb hiánycsökkentésnek is megfelelő alapot biztosít. Hasonló megállapításra jutott a szervezet az államadóssággal kapcsolatban. A tanács ugyan elismeri, hogy az Alaptörvény előírásával összhangban az államadósság-mutató csökkenő trendje tartós marad, és annak mértéke a törvényjavaslat tervezete szerint a 2021. évi 79,9 százalékról 2022 végére 79,3 százalékra mérséklődik, azonban a 0,6 százalékpontos csökkenést szintén nem tartja elégségesnek.
A tervezetben 2022-re felvázolt makrogazdasági pálya szerint folytatódhat a dinamikus bérnövekedés, a bruttó és nettó átlagkereset egyaránt 7,7 százalékkal emelkedhet.
A munkatermelékenység javulása 2021 után is lendületben marad, és ennek mértéke 2022-ben 4,1 százalékos lesz. A GDP volumene 2022-ben több mint 4 százalékkal haladja meg a járvány előtti szintet, miközben az idén és jövőre a GDP nominálisan 8-9 százalékkal emelkedik együttesen. Mint írják,
a kiadások azt tükrözik, hogy 2022-ben a gazdaság újraindítása a költségvetés első számú prioritása.
A Gazdaság-újraindítási Alapból mintegy 3720 milliárd forintot, míg európai uniós forrásból több mint 3050 milliárd forintot használhatnak fel. A már elindított és jövőben tervezett állami beruházásoknak, a lakásépítési programoknak és a jegybank által támogatott kedvező finanszírozási környezetnek köszönhetően a beruházási ráta az eddig mért szintjénél is magasabbra, 28,5 százalékra emelkedik 2022-ben.
Ugyanakkor a háztartások fogyasztása 2022-ben is dinamikusan emelkedik, miközben a megtakarítási ráta várhatóan csökken – emelte ki a KT.
A tanács úgy látja:
a háztartások fogyasztásának gyors bővülése és a magánszféra beruházási aktivitásának dinamikus növekedése esetén az ösztönző intézkedések a gazdaság túlfűtöttségét eredményezhetik, növelve az inflációs nyomást és veszélyeztetve a külgazdasági egyensúlyt. Ezért célszerűnek látszik egyes kiadási előirányzatok felhasználását feltételhez kötni, és csak akkor költeni el, ha a gazdaság dinamizálásához azokra tényleg szükség van
– figyelmeztette a KT a kormányt.
A jegybank szerint a költségvetési hiány és az államadósság gyorsabb ütemű csökkentése más területeken is segíti az egyensúlyok megőrzését, illetve helyreállítását. A központi pénzintézet kiemelten fontosnak tartja annak elkerülését, hogy a globálisan emelkedő inflációs környezetben a költségvetési hiány a kereslet aránytalan emelésével további inflációs kockázatokat okozzon.
A hiány markánsabb csökkentése hozzájárul a külső egyensúlyi pozíció, és ezen keresztül a befektetői megítélés további javulásához is.
Ahhoz, hogy a magyar gazdaság fenntartható felzárkózási pályán maradjon, még inkább növelni kell a zöldgazdaságra való áttérést és a digitális fordulatot támogató fejlesztések arányát – jelezte az MNB utalva arra, hogy a költségvetésnek hazánk versenyképességét is a lehető legnagyobb mértékben kell szolgálnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.