A februári német ipari adatok alapján úgy tűnik, hogy az ország nehezen kerülheti el a gazdasági visszaesést az első negyedévben a megelőző negyedévhez viszonyítva. Februárban 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, míg az elemzői előrejelzésekben 1,5 százalékos növekedés szerepelt – közölte a Destatis.
Januárban szintén visszaesés volt, akkor 2 százalékkal csökkent a teljesítmény havi alapon.
Így már a második egymást követő hónapban jegyeztek fel visszaesést az előző nyolc hónap növekedése után. A 2020 februáritól, azaz a járványt megelőző utolsó hónapitól 6,4 százalékkal maradt el a termelés volumene.
Mindez annak ellenére alakult így, hogy az export meglepően jól tartotta magát, és a kivitel értéke 0,9 százalékkal nőtt februárban az előző hónaphoz képest.
Noha az elemzők ennél is jobb eredményre, 1 százalékos bővülésre számítottak, ez így is rendkívül jónak tekinthető a januári 1,6 százalékos emelkedést követően. Az export felpörgését elsősorban a növekvő kínai kereslet okozta: februárban Németország 8,5 milliárd euró értékben exportált Kínába, ami 25,7 százalék növekedés éves szinten, de erőteljes volt a forgalom az ellenkező irányba is, az onnan származó német import 32,5 százalékkal, 9,9 milliárd euróra emelkedett.
A német ipar gyenge évkezdése elsősorban az építőipar borzalmas év eleji teljesítményének köszönhető.
A szokatlanul hideg időjárás miatt januárban leálltak a nagyobb építkezések, így a legrosszabb várakozásokat is alulmúlva 12 százalékkal esett az aktivitás, majd februárban a teljesítmény további 1,3 százalékkal csökkent. Az ipar visszaesése még ezzel együtt is meglepte az elemzőket, főként, hogy a beszerzésimenedzser-indexek alakulása is a növekedésre engedett következtetni.
Bár a chiphiány a német autóipart is érzékenyen érintette, és ez várhatóan jócskán el is húzódik majd, összességében így is a zord téli időjárás lehet az oka a nem várt visszaesésnek – foglalta össze a helyzetet Carsten Brzeski, az ING vezető közgazdásza.
A „széttartás” az a kulcsszó, amely legjobban leírja a német gazdaság állapotát.
A november óta tartó korlátozó intézkedések óriási éket vertek az egyik oldalon a szolgáltatások és az egyéb, lezárás által sújtott szektorok, a másikon az ipari tevékenységek közé, amely utóbbi jelentős hasznot húz abból is, hogy a világ más régiói hatékonyabban alkalmazták a korlátozó intézkedéseket, vagy hamarabb fel tudták pörgetni a vakcinációt, mint maga Németország. Ezért – állítja Brzeski –, ha a márciusi adatokban nem látható majd robbanásszerű ipari és építőipari növekedés, úgy a német gazdaság első negyedéves számai biztosan visszaesést mutatnak majd.
Csütörtökön 720 ezren kapták meg a koronavírus elleni oltást Németországban, többen, mint az oltási kampány kezdete óta bármikor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.