Magyarországon a felzárkózáshoz a magasabb termelékenységű szektorokat kellene fejleszteni, különösen a digitalizáció terén lehetne nagyot lépni előre – mondta a Világgazdaságnak Székely P. István, az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának főtanácsadója az uniós konvergenciáról szóló könyvének bemutatóján.
Nem a lemaradó nyugat-európai központok, hanem az Egyesült Államok lehet a példa, hiszen ma San Francisco és Seattle környékén vannak a világ vezető digitalizációs központjai.
Továbbá nem a mostani vezető digitalizáció elérésére kell törekedni, annál magasabb fejlettség feletti célt kell kitűzni. Vonzó környezetet kell kialakítani az innovatív vállalatoknak, amelyek akkor lehetnek ténylegesen sikeresek, ha belekezdenek a vagyonfelhalmozásba. Takács Előd, a Nemzetközi Fizetések Bankjának fejlődő piacokkal foglalkozó közgazdásza rámutatott:
Magyarország csak akkor érheti el az Európai Unió fejlettségi szintjének 90 százalékát, ha kitör a közepes jövedelműség csapdájából.
Ez a bravúr már sikerült Írországnak és Olaszországnak. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára hangsúlyozta: a korábbi út nem járható, új módszert kell találni a gyors felzárkózáshoz. Az unió hasznosságát mutatja, hogy míg 2009-ben a magyarok az egyik legelutasítóbbak voltak az EU-val szemben – 30 százalékos elfogadottsággal –, addig 2019-re az egyik legelfogadóbbak lettek, csaknem 90 százalékkal.
Az intézményrendszer fejlődése nagymértékben segítette a 2004 óta csatlakozó országok felzárkózását – hívta fel a figyelmet Székely P. István. A négy déli uniós országban viszont romlott az intézményrendszer működése, majd az átlagoshoz képest relatíve csökkent az egy főre jutó GDP. A szakértő szerint
fontos, hogy a gazdasági felzárkózást társadalmi felzárkózás kövesse, ezt leginkább a pénzügyi és a nyugdíjrendszer képes közvetíteni.
Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke arról beszélt, hogy a 2008-as válságban megbillent a makroegyensúly, megbontva a megtakarítások és a beruházások egyensúlyát is. Ezt – a devizahitelezéssel együtt – a gyenge intézményrendszer nem tudta kezelni. Az uniós fiskális szabályok azért nem működhetnek jól, mert a költségvetési politika szabályozása nem elég, erre a külső egyensúlyi mutatók szabályozása sokkal alkalmasabb. Surányi György szerint ma a hazai intézményrendszer a fenntarthatóból a fenntarthatatlan felé mozdul el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.