A tavaly decemberben bevezetett korlátozások hatására januárban 5 százalékig nőtt a munkanélküliség. A márciusi szigorítások okozhatják az állástalanok számának további emelkedését?
2021 első hónapjaiban inkább a szezonális hatások mozgatták a munkaerőpiacot.
A tél közepén kevesebb a feladat például a mezőgazdaságban vagy az építőiparban, de ahogy melegszik az idő, a külső helyszíneken is beindul a munka. Januárban leginkább ezért csökkent, februárban pedig főként emiatt nőtt a foglalkoztatás. A legutóbbi ismert, 4,5 százalékos munkanélküliségi ráta az egyik legalacsonyabb Európában. A veszélyhelyzeti intézkedések lépcsőzetes feloldása és a szezonális ágazatok termelésének újraindulása az álláskeresők egy jelentős részét fel fogja szívni. Akik nem tudnak a versenyszférában elhelyezkedni, azok a közfoglalkoztatás keretében dolgozhatnak. Mindenesetre jó jel, hogy a tavalyi visszaesés után ismét több mint 4,5 millió magyar embernek van munkája.
Mennyire tartja eredményesnek a bértámogatási programot és annak márciusi kiterjesztését? Ágazatonként hány munkavállaló után vették igénybe a támogatást?
Egyértelműen sikeres a program. A kormány a bértámogatással minden olyan vállalkozást igyekszik segíteni működése fenntartásában és a munkahelyek megőrzésében, amelynek a veszélyhelyzeti intézkedések következtében kellett szüneteltetnie, visszafognia a tevékenységét. Ezért terjesztettük ki az ágazati bértámogatási programot 2021. március 8-tól a bezárással érintett ágazatok vállalkozásaira is. A munkáltatók eddig mintegy 166 ezer munkavállaló támogatását kérelmezték, a megítélt támogatások 99 százalékát, mintegy 70 milliárd forintot már ki is fizettünk számukra. Az igénylők körülbelül 48 százaléka az éttermi, mozgó vendéglátásban kapott támogatást, közel 12 százaléka pedig a szállodai szolgáltatásban.
A képzeletbeli dobogó harmadik helyére két tevékenység fért fel 3-3 százalékkal, az italszolgáltatás és a fizikai közérzet javítása.
A kibővített körön belül a legtöbben a ruházati kiskereskedelmi szektorból kaptak támogatást, rájuk 2,4 százalék jutott. Ez az öt terület adja az összes kérelmező több mint kétharmadát, de a paletta széles: gyakorlatilag minden érintett ágazatból érkezett igény támogatásra. A bértámogatási programok nagy eredménye, hogy sikerült megtartani a munkahelyeket a hazai elsődleges munkaerőpiacon. A KSH legutóbbi mérése szerint a versenyszféra vállalkozásainál az egy évvel korábbihoz képest nem csökkent a foglalkoztatás, ami bizakodásra ad okot a növekedési kilátásokat illetően.
A KSH szerint az elsődleges munkaerőpiacon stabil maradt a foglalkoztatottság, de arról van-e adat, hogy a külföldön dolgozó magyar munkavállalók közül hányan ragadtak Magyarországon a járvány alatt? Számít-e arra a kormány, hogy közülük sokan nem utaznak vissza, hanem Magyarországon keresnek munkát?
Negyvenezerrel csökkent a külföldön foglalkoztatott magyarok száma. Úgy látjuk, hogy a tartósan külföldön dolgozók közül egyre többen keresnek Magyarországon munkát. Az a gazdasági intézkedések egyik alapvető célja, hogy főként a tehetséges fiatalok a szülőhazájukban találják meg a számításukat.
Elemzők szerint hamarosan ismét munkaerőhiány léphet fel. Lát-e a kormány további tartalékot az inaktívak között, ha pedig igen, milyen ösztönzőkkel kívánja támogatni a munkába állásukat?
A teljes foglalkoztatás továbbra is kiemelt kormányzati cél, ennek eléréséhez elengedhetetlen a munkaerőpiac peremére szorult csoportok, így az inaktívak helyzetének javítása is. Ezt szolgálhatják az új munkavállaló felvételéhez nyújtott bértámogatások, amelyek csökkentik a munkaerőpiacra való belépés költségeit, és érdekeltté teszik a munkáltatókat a hátrányosabb helyzetű dolgozók foglalkoztatásában a bérek jelentős növekedése mellett is. Igénybe vehetők a vállalkozóvá válást segítő, a mobilitási és a képzési támogatások is. Ezekkel az eszközökkel az elhelyezkedési esélyeket kívánjuk javítani, kielégíteni a vállalkozások munkaerőigényét, továbbá összehangolni a helyi munkaerő-keresletet és -kínálatot. Ugyanakkor nem csak az inaktívak között van potenciális munkaerő-tartalék. Megfelelő kormányzati intézkedésekkel és ösztönzőkkel a közfoglalkoztatottak egy része is átvezethető az elsődleges munkaerőpiacra. Ennek érdekében április közepén célzott programot indítottunk, amely havi több tízezer forintos elhelyezkedési juttatással honorálja a versenyszférában elhelyezkedőket.
A vendéglátás így is megsínylette az elmúlt egy évet, az ágazat munkavállalóinak 15-20 százaléka tartósan elhagyja a pályát. Hogyan alakulhat át a munkaerőpiac a következő néhány évben, mely ágazatok szívhatnak fel még több munkaerőt?
A gazdaságot folyamatos szerkezetváltás jellemzi, a járványhelyzet okozta bizonytalanságok miatt most különösen nehéz pontos előrejelzést adni arról, hogy az egyes ágazatokban milyen folyamatok játszódnak majd le. Az egyértelmű, hogy a távmunka térnyerése minden olyan ágazatot érint, amelyben hatékonyan alkalmazható. Ebből következően az IT-szektor létszáma dinamikusan fog bővülni, de általánosságban a szolgáltató szektorban is jelentős számú munkahely jöhet létre.
Tervez a kormány tovább- és átképzési programokat indítani a közeljövőben, reagálva például a digitalizáció vagy a mesterséges intelligencia okozta kihívásokra?
A kormány a munkaalapú társadalom és gazdaság kiépítésében elért eredményekre alapozva kiemelt célnak tekinti a foglalkoztatás további bővítését. Emellett a munkaerő termelékenységének emelésében is lépni kell az ország versenyképességének javításához. A hazai vállalkozásoknak is alkalmazkodniuk kell a technológiai fejlődéshez és a digitalizációhoz. Az előttünk álló években a képzéshez, átképzéshez, célzott kompetenciafejlesztéshez nyújtott támogatásokkal, a munkahely- vagy szakmaváltás segítésével kívánjuk ebben segíteni a cégeket és a munkavállalókat.
A célunk változatlanul az, hogy mindenkinek, aki képes dolgozni, legyen munkája Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.