BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A japánok nem rajonganak az olimpia megrendezéséért

A koronavírus-járvány miatt elemzők szerint az első negyedévben ismét zsugorodott a japán GDP, és ez várható a másodikban is, ha május végén nem sikerül feloldani a korlátozásokat.

A japán gazdaság valószínűleg zsugorodott az első negyedévben, mert a koronavírus-járvány lassítására bevezetett korlátozások visszafogták a belső fogyasztást, és ezt aligha tudta ellensúlyozni a robusztus globális kereslet – erre a következtetésre jutottak a Reuters által megkérdezett szakértők. A fertőzések visszaszorítása és a kórházak tehermentesítése érdekében

a kormány múlt pénteken kénytelen volt május végéig meghosszabbítani az április 25-én elrendelt rendkívüli járványügyi állapot hatályát, és kiterjeszteni

azt Tokió és Oszaka régión túlra, Aicsi és Fukuoka prefektúrára is.

A korlátozások meghosszabbítása és az oltási kampány lassúsága visszafogja a növekedést, és a „V-alakú kilábalás helyett a gazdaság visszaeshet az április és június közötti időszakban” is – figyelmeztetett a Daiwa Institute of Research. A kutatóintézet szerint a kulcskérdés az lesz majd, hogy a korlátozásokat fel tudják-e majd oldani a hónap végén.

Fotó: Shutterstock

A Reuters által megkérdezett közgazdászok arra számítanak, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdasága az év első három hónapjában évesítve 4,6 százalékkal csökkent az előző negyedévben mért 11,7 százalékos növekedés után. Negyedéves bázison a GDP 1,2 százalékos zsugorodását vetítik előre. A kormány egy hét múlva hozza nyilvánosságra az adatot. A magánfogyasztás az előrejelzés szerint két százalékkal esett vissza, a tőkeráfordítások 1,1 százalékkal emelkedtek a tavalyi negyedik negyedévben mért 4,3 százalékos növekedés után.

Szuga Josihide japán miniszterelnökre egyre nagyobb nyomás nehezedik a nem egészen három hónap múlva rendezendő olimpia miatt is.

A Jomiuri Simbun című japán lap hétvégén készített közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek 59 százaléka azt akarja, hogy Tokió ne rendezze meg a játékokat, és csak 39 százalékuk ragaszkodik hozzá. Az újbóli elhalasztás lehetősége nem szerepelt a kérdések között.

A TBS News által ugyancsak a hétvégén készített felmérés hasonló eredményt mutatott, itt 65 százalék mondta azt, hogy az olimpiát ismét el kellene halasztani, vagy teljesen lemondani. A közvélemény-kutatások hatására Szuga hétfőn védekezni kényszerült, kijelentette, hogy soha „nem helyezte első helyre az olimpiát”, de a játékokat „biztonságosan” megrendezik. Ebben támogatják őt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) illetékesei és a tokiói szervezők is. Mindenesetre a miniszterelnök támogatottsága egy hétfőn nyilvánosságra hozott felmérés szerint alig 40 százalékos, ismét közelíti az év elején mért negatív mélypontot.

Optimista a francia pénzügyminiszter

A francia gazdaság aktivitása 2022. első felében visszatér a koronavírus-járvány előtti szintre – közölte hétfőn Bruno Le Maire pénzügyminiszter megerősítve az idei öt százalékos GDP bővülési célt. „A gazdaság növekedett az első negyedévben, és azt hiszem, hogy erős lesz az idén” – nyilatkozta a France Info rádiónak. Kizárta, hogy a kormány a jelenlegi százmilliárd eurós ösztönzési csomagon felül újabbat is elfogadna, a hosszú távú befektetéseket illetően azonban felmerülhet majd ez a kérdés. Emmanuel Macron elnök a múlt héten tett említést a „talpra állás második szakaszáról”, amely felgyorsítja a befektetéseket, a Reuters szerint ez indította el a találgatást a sajtóban és a közgazdászok között, hogy a kabinet esetleg újabb ösztönzésre készül.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.