BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az autógyártók húzták fel az ipari termelést

2021 márciusában az ipari termelés volumene 16,5 százalékkal haladta meg az előző év márciusának alacsony bázisszintjét – közölte a KSH.

A statisztikai hivatal adataiból kiderül:

a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021. februárhoz képest 0,4 százalékkal nőtt.

Munkanaphatástól megtisztítva, éves bázison a termelés 16,2 százalékkal emelkedett, elsősorban a járműgyártásnak köszönhetően. A szektorban kiugróan magas volt a növekedés, főként az előző év azonos időszakában történt átmeneti gyárleállások miatti alacsony bázisérték következtében.

Az ipari átlag alatti mértékben emelkedett viszont az élelmiszer-, ital- és dohánytermékgyártás mellett az optikai és az elektronikai termékek, valamint a számítógépek előállítása, annak ellenére, hogy februárban még ezek húzták fel az ipari termelési mutatót.

Az ipari termelés volumene februárban 1,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,9 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz képest 4,8 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.

Annak ellenére nőtt várakozásokon felül az ipari termelés, hogy bevezették az új, szigorúbb járványügyi intézkedéseket, amelyek munkaerő-problémákat okozhattak az iparvállalatoknak, az autógyártók teljesítményére pedig továbbra is kedvezőtlenül hat a globális csiphiány – írja kommentárjában Virovácz Péter. Az ING makrogazdasági elemzője szerint előretekintve továbbra is bizonytalanságot hordoz a félvezetők és mikrocsipek hiánya.

Egyre több autógyártó jelzi, hogy komoly fennakadásokat jelent számára a termelésben az alkatrészhiány. Többjük úgy próbál reagálni, hogy kihagyja azokat az extrákat a gépkocsikból, amelyek ilyen pluszalkatrészeket igényelnek.

Ugyanakkor ez is csak ideiglenes megoldást jelent, és a termelési fennakadások jelentős mértékben visszafoghatják a hazai autógyártást is. A szakértő ugyanakkor mégis arra számít, hogy az év hátralévő részében enyhe pozitív hatást gyakorol majd az ágazat teljesítménye a GDP-növekedésre, ahogy az ellátási láncbeli problémák lassan oldódnak.

A termelés az év első három hónapjában 4,0 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás márciusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,4, a tavaly áprilisi mélyponthoz képest 68 százalékkal emelkedett, és a járvány előtti csúcsot is meghaladta.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.