Az elmúlt három év legnagyobb gazdasági növekedése kezdődhetett az idei második negyedévben az euróövezetben, két negyedéves visszaesés után, a korlátozások fokozatos feloldása és a fogyasztói kereslet élénkülése nyomán.
A hirtelen visszatérő kereslet azonban egyre növekvő hiányt generál a lassabban felépülő kínálati oldalon, amit ráadásul a globális alapanyaghiány és a szállítási kapacitás problémái is visszafognak. Mindez pedig jelentősen fokozza az inflációs nyomást.
Az eurózóna összesített beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusban 53,8-ról 56,9 pontra, 39 havi csúcsra ugrott. Ez jóval meghaladja a tavaly júliusban mért 54,9-es értéket, amely a pandémia első hulláma utáni csúcs volt, valamint az 55,1 pontos piaci várakozást – derült ki az IHS Markit felméréséből.
Mivel az elmúlt hónapokban a korlátozások elsősorban a szolgáltatásokat sújtották, nem meglepő, hogy májusban a szolgáltatóipari BMI is 35 havi csúcsra, 50,5-ről 55,1 pontra emelkedett, miután az oltási program minden európai országban felgyorsult, és sok ország enyhítette a korlátozásokat.
A feldolgozóiparban fokozódó termelési zavarok tapasztalhatók az ellátási lánc problémái miatt, ami hozzájárul ahhoz, hogy a termelés megrendelésekhez viszonyított elmaradása a legnagyobbra tágult a felmérés 23 éves történetében
– hangsúlyozta Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. Ez az eltérés mind a termelői, mind fogyasztói árak emelkedésében tetten érhető, melynek további alakulása attól függ, mikor kerül ismét egyensúlyba a kereslet és a kínálat. Az aránytalanság azonban egyelőre növekszik, és a felmérés történetében a legnagyobb inflációs nyomást fejti ki a termékek és szolgáltatások árára. Az ellátási lánc problémái a legsúlyosabban érintett ágazatokban, főként az autóiparban azt eredményezi, hogy az nemcsak a növekvő keresletet nem tudja kielégíteni, de a termelés csökkentésére kényszerült. Emiatt a feldolgozóipari index enyhén, 63,2-ről 61,9-re csökkent, ami továbbra is rekordközeli növekedést jelez. Tehát a következő hónapokban is tartós fellendüléssel kell számolni, az után, hogy már a tizenegyedik hónapja áll az index a növekedést jelző 50 pontos küszöb felett.
Az euróövezet elmúlt három év leggyorsabb ütemű fellendülését jelzi az Európai Bizottság májusi fogyasztói bizalmi indexe is, mely az euróövezet GDP-jének több mint felét adó lakossági fogyasztást méri.
A közös fizetőeszközt használó 19 országban 3 ponttal, mínusz 5,1 pontra, 2018 novembere óta legmagasabb szintre emelkedett az index. Az unió 27 tagállamában ugyancsak 3 ponttal, mínusz 6 pontra ugrott a mutató értéke.
A kimagasló gazdasági növekedés ellenére Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a fellendülés jelentős, de még bizonytalan, ezért a bank továbbra is elkötelezett a kedvező finanszírozási feltételek megőrzése mellett, a gazdaság további támogatása érdekében. Elemzők szerint ez azt is jelenti, hogy a kimagasló BMI-adatok nem késztetik az EKB-t a PEPP-program kötvényvásárlásainak visszafogására sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.