„A 25 éven aluli munkavállalók szja kedvezményével, amelynek jogszabályait már korábban elfogadta az országgyűlés – jól mutatják, hogy a kormányzati szándék továbbra is a foglalkoztatottság és a beruházások növelését kívánja elősegíteni fiskális oldalról,
azonban lehet, hogy a fentieken túlmenően további gazdaságélénkítő támogatásokra is szükség lesz majd a koronavírus járvány által okozott gazdasági recesszió hatásaiból való minél gyorsabb kilábalás érdekében” – közölte Karácsony Balázs, a BDO Magyarország adóigazgatója.
Az adótanácsadó cég közlése szerint a járvány alatt is folytatódott az adócsökkentési tendencia:
2020. július 1-jétől további 2 százalékponttal csökkent a szociális hozzájárulási adó (17,5 százalékról 15,5 százalékra), 2020-ban megszűnt a fejlesztési tartalék nyereségarányos, 50 százalékos korlátja, valamint a 2021-es év elejétől a kisvállalatokra vonatkozó adókulcs egy százalékponttal, 11 százalékra csökkent.
A jövő évi központi költségvetés napokban beadott tervezetéből kiderül, hogy a tendencia a 2022-es évben folytatódik a munkáltatói adóterhekre vonatkozó kedvezményekkel és mérséklési lehetőségekkel.
Július 1-től 2 százalékponttal lesznek alacsonyabbak a bérekre vonatkozó munkáltatói adóterhek. A szociális hozzájárulási adó kulcsa 0,5 százalékponttal csökken 15 százalékra, és megszűnik a szakképzési hozzájárulás, amely jelenleg 1,5 százalék mértékű. Ezen felül a munkáltatók a foglalkoztatás első két évében a minimálbérig mentesülnek a szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás megfizetése alól, a harmadik évben pedig 50 százalékos kedvezményt vehetnek igénybe a szociális hozzájárulási adóból a minimálbérig.
A fejlesztési tartalék korlátjának 2020-as eltörlésének eredménye, hogy a munkáltatók igénybe vehetik a tartalék adózás előtti, teljes összegű nyereségét, tízmilliárd forintos felső határértékkel.
2021-től ezen határérték eltörlésének köszönhetően a fejlesztési tartalék korlátlanul felhasználható a teljes nyereségre. Ezen felül a 2017-es év óta jelentősen leegyszerűsödött a kisvállalati adóra vonatkozó szabályozás:
az árbevételi és mérlegfőösszeg korlátja 3 milliárd forintra, a kisvállalati adóalanyiság megszűnésének bevételi értékhatára pedig 6 milliárd forintra emelkedett.
Az adónem kulcsa a szociális hozzájárulási adóteher mérséklésével párhuzamosan évek óta folyamatosan csökken, 2021-ben újabb egy százalékpontos csökkenéssel 11 százalékra mérséklődött, mely ezáltal még kedvezőbb adózási környezetet biztosít a kis- és középvállalkozások számára.
A kisebb vállalkozások beruházásainak ösztönzése érdekében 2020-tól kezdődően a fejlesztési adókedvezmény kis- és középvállalkozásokra vonatkozó jogcímének értékhatára 500 millió forintról három lépésben, fokozatosan csökken. 2022. január 1-jével valósul meg a harmadik lépcső, ezen időpontot követően a kisvállalkozások esetében már a jelenértéken legalább 50 millió forintos beruházás, középvállalkozásoknál pedig a jelenértéken legalább 100 millió forintos beruházás esetén is igénybe vehetik a fejlesztési adókedvezményt.
2021-re vonatkozóan a 4 milliárd forint árbevétel, illetve mérlegfőösszeg alatti kis- és középvállalkozások esetében a helyi iparűzési adó mértéke 1 százalékban maximalizálódott. Az érintett vállalkozások már a 2021. évben fizetendő adóelőlegeikre vonatkozóan is érvényesíthetik az 50 százalékos mérséklést, amennyiben a Nemzeti Adó és Vámhivatal részére február 25-ig benyújtották az adóelőleg nyilatkozatot a csökkentési igényről. Az adóelőlegek mérsékléséről nem nyilatkozó vállalkozások az adókedvezményt a 2021. adóévről szóló, 2022 májusában benyújtandó bevallásban vehetik igénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.