A kínai kormány határozatlan időre felfüggeszti a magas szintű gazdasági kapcsolatait az ausztrál kormánnyal. A döntés nem éppen előzmény nélküli, a két állam közötti párbeszéd már egy ideje felfűtött hangnemben zajlik – adta hírül a Reuters.
A kínai külügy szerint Ausztrália egy beteg ország, miközben ezt éppen másokkal akarja elhitetni.
A Kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) csütörtöki, szűkszavú közleménye szerint Peking egyelőre meg nem határozott ideig leállít minden, a Kína és Ausztrália közötti stratégiai gazdasági párbeszédről szóló keretmegállapodás égisze alá tartozó tevékenységet.
A bizottság a döntést azzal indokolta, hogy az utóbbi időben egyes ausztrál kormányzati tisztségviselők hidegháborús beállítottságtól és ideológiai diszkriminációtól vezérelve egy sor intézkedéssel zavarták meg a két ország közötti kapcsolatokat és együttműködést.
Az elsősorban a kereskedelem előmozdítását célzó kétoldalú gazdasági párbeszéd legelső ülését 2014 júniusában tartották, de a megállapodás keretében a felek legutoljára 2017 szeptemberében ültek tárgyalóasztalhoz.
A csütörtökön közölt döntés vélhetően válaszlépés arra, hogy Canberra két héttel korábban felmondta a kínai Egy övezet, egy út globális gazdasági-infrastrukturális kezdeményezés ausztrál részről kötött megállapodásait.
Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő április 22-i sajtótájékoztatóján elmondta:
Kína kifogást tett az ügyben Ausztráliánál, és fenntartja a jogot, hogy további ellenlépéseket tegyen.
Vang az ausztrál lépést a kétoldalú együttműködésbe történő önkényes beavatkozásnak nevezte, amellyel szerinte Ausztrália súlyosan megsértette a kínai–ausztrál kapcsolatokat, valamint a két ország közötti kölcsönös bizalmat. A canberrai szövetségi kormány ugyanis az egyik ausztrál állam Kínával kötött megállapodását semmisítette meg arra hivatkozva, hogy az nincs összhangban az ország külpolitikai céljaival.
A kínai–ausztrál kapcsolatok az utóbbi években egyre feszültebbé váltak.
Még 2018-ban Canberra nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva kizárta a Huawei kínai telekommunikációs óriást az ötödik generációs (5G) mobilhálózata kiépítéséből, jóllehet a kínai vállalat számos alkalommal tagadta az eredetileg az amerikai fél által felhozott nemzetbiztonsági vádakat. A viszony tovább mérgesedett azt követően, hogy Scott Morrison ausztrál miniszterelnök tavaly vizsgálatot sürgetett az új típusú koronavírus eredetének feltárására. A kínai vezetés válaszul gazdasági szankciókat alkalmazott, akadályozva egy sor ausztrál termék – a többi között bor, szén és marhahús – behozatalát.
A koronavírus-járvány okozta recesszióból várhatóan lassú lesz a kilábalás folyamata, és a világgazdaság is deszinkronizált szakaszban van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.