Reális a konvergenciaprogram makropályája, a Századvég az idén 4 százalékos, jövőre 5,1-es növekedést vár – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, az elemzőintézet makrogazdasági csoportjának vezetője. A hét végén közzétett konvergenciaprogram 2021-re a bruttó hazai termék (GDP) 4,3, jövőre 5,2 százalékos bővülésével kalkulál, 2025-ig pedig legalább 4 százalékossal. A Pénzügyminisztérium decemberi makrogazdasági elemzésében erre az évre még csupán 3,5 százalékos GDP-növekedést prognosztizált, a jövő évi kilátásokat 0,2 százalékponttal, 5,2.re rontotta. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője lapunknak hangsúlyozta:
a konvergenciaprogram számait már korábban is körvonalazták a kormányzati megszólalásokban, várhatóan a kedden benyújtandó 2022‑es költségvetés is ezeket a számokat tartalmazza.
A deficitcél változhat, mert a Költségvetési Tanács (KT) azt javasolta a kormánynak, hogy mérsékelje a fiskális expanziót, ugyanis a költségvetési költekezés inflációs folyamatokat indíthat el. A szakértő szerint az idén a GDP akár 4,5 százalékkal is nőhet, ami fiskális mozgásteret adhat a kormányzatnak.
A konvergenciaprogramban szereplő államadósság lényegesen magasabb annál, mint amit a deficit és a növekedés indokolna
– mutatott rá a K&H Bank elemzője. Ennek számos oka lehet, a legvalószínűbb a költségvetésen kívüli hitelek szerepe, de az államadósság előfinanszírozása is hozzájárulhatott a nagy kötvénykibocsátással, továbbá a forintárfolyam elszállása vagy állami intézmények adósságrendezése. Németh Dávid szerint a jövő év végén csaknem 2 százalékponttal kisebb lehetne a GDP-arányos államadósság. Akkorra a PM decemberben még 2,6 százalékpontos adósságleépítéssel számolt, így a GDP-arányos államadósság 78,2 százalék lenne, míg a konvergenciaprogram 79,3 százalékkal kalkulál. Regős Gábor felhívta a figyelmet:
a kormány rendkívül laza hiánypályával számol, de a tényleges költségvetési egyenleg kormánydöntés lesz.
Az adósságpálya reális, a korábbinál magasabb állományban szerepe van annak, hogy a kormány nagyobb hiánnyal kalkulál, mint decemberben. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója korábban lapunkkal már közölte: számított arra, hogy a jövő évi hiány nagyobb lesz, mint amekkorát a decemberi makrogazdasági jelentés tartalmaz. A kormánynak megvan a lehetősége a spórolásra, de a spórolás nem valószínű az uniós szabályok ideiglenes felfüggesztése miatt. A Kopint-Tárki előrejelzése laza fiskális politikával számol a következő évekre, az adósságráta 2022 végére a GDP 80 százalékáig csökkenhet.
Az uniós helyreállítási alapból a GDP 3,76 százalékának megfelelő forrás érkezhet, ennek túlnyomó részét beruházásokra költhetik a konvergenciaprogram szerint. Regős Gábor úgy véli, a betervezett projektek is megvalósulhatnak, így a források nem adhatók hozzá egy az egyben a beruházási rátához, az előrejelzések ezekkel már részben kalkuláltak. Ám kérdés, hogy mennyire lesznek hatékonyak az uniós pénzből megvalósuló beruházások, és okoz-e áremelkedést a pénzbőség az egyébként is kapacitáshiánnyal küzdő építőiparban.
A Nemzetközi Valutaalap 2021. április 20. és 30. közötti éves gazdaságpolitikai konzultációja szerint a magyar hatóságok gyorsan és határozottan reagáltak a járvány okozta válságra – tette közzé a jegybank. A valutaalap megfelelőnek tartja a válságra adott monetáris politikai válaszokat. A versenyképesség fokozottabb erősítése hozzájárulhat a gazdaság strukturális átalakításával, a demográfiai és éghajlati kihívásokkal járó kockázatok leküzdéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.