Boris Johnson brit kormányfő támogatja az elképzelést, hogy a majdani kereskedelmi megállapodás keretében az ausztrál termelők vámmentesen férjenek hozzá az Egyesült Királyság élelmiszerpiacához.
A tervről komoly vita alakult ki, és az élelmiszerszektorban komoly az ellenállás, például a húságazatban tartanak az olcsó ausztrál marhahús megjelenésétől.
Ráadásul ez lesz az első kereskedelmi megállapodás, amelyet a britek kötni készülnek az Európai Unióból (EU) való kilépés után, ami mintául szolgálhat más országok viszonylatában is.
Liz Truss kereskedelmi miniszter arra készül, hogy már a jövő hónap elején átfogó megegyezést ér el az ausztrálokkal, többek közt a vámmentességről, és élvezi a miniszterelnök támogatását – írta a Times. A behozott ausztrál marhahús után jelenleg 20 százalékos vámot kell fizetni, és a tervek szerint ezt 15 év alatt nullára vinnék le, az EU-viszonylat szintjére. Egyes befolyásos kormánytagok, mint George Eustice környezetvédelmi miniszter és Michael Gove, a kormány munkáját szervező kabinetminiszter a lap szerint osztják a brit termelők aggodalmait.
A Whitehallt áthatja a liberalizáció és az általa megjelenő precedens miatti aggodalom. Amiről Ausztráliával megegyezünk, az mintává válhat a tárgyalásokon más országokkal is, különös tekintettel Amerikára
– idézett a lap egy név nélkül nyilatkozó kormányforrást.
A kereskedelmi miniszter támogatói szerint azonban
hiba volna nem bátran lépni, hiszen ez azt az üzenetet küldené, hogy az Egyesült Királyság hiába lépett ki az EU-ból, nem tud önálló szereplővé válni a világpiacokon.
Ha nem nyitnak, az csökkenti London esélyeit arra is többek közt, hogy csatlakozzon a Transz-csendes-óceáni Partnerség szabadkereskedelmi megállapodáshoz, amelynek Ausztrália és Új-Zéland oszlopos tagjai. Az élelmiszeráruk tarifamentességéért cserébe Canberra is vámokat nyesne, például a brit autókra, és tágabbra nyitná a kaput a brit befektetések előtt.
Az ausztrál kérdés belpolitikai szempontból is érzékeny, különösen Skóciában, pedig a déliek a whisky vámját is csökkentenék. A skót választásokon győztes Skót Nemzeti Párt felhasználhatja a függetlenségi törekvései melletti érvként.
A javasolt megegyezés óriási fenyegetést jelent a skót mezőgazdaság számára. Lerombolja a gazdaközösségeket, melyeket képviselek, önmagára adó brit kormány ezt nem írhatja alá
– mondta John Swinney skót kormányfőhelyettes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.