A nettó gyógyszerkiadások 2 százalékos bővüléséhez képest nagyobb mértékű emelésre lenne szükség a 2022-es költségvetésben ahhoz, hogy a magyar betegek gyorsabban hozzáférhessenek az új fejlesztésű, innovatív gyógyszerekhez –
tájékoztatta Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója a Világgazdaságot. Hozzátette:
2021-ben gyógyszerár-támogatásra 431,7 milliárd forint van betervezve, jövőre ezen a soron 449,5 milliárd forinttal kalkulál a költségvetés. Emellett azonban, az ideivel megegyező összegben, jövőre is 119,6 milliárd forint jut nagy értékű gyógyszerek finanszírozására.
Ugyanakkor a gyógyszergyártói befizetések terén is nőtt az elvárás: míg idén 98,6 milliárd forint a bevételi előirányzat, addig jövőre már 105 milliárd forintot meghaladó összeg szerepel a gyógyszeripari különadók során.
Mivel a gyógyszeripari innovációkhoz történő hozzáférés gyorsítása a kormánynak is stratégiai cél, az AIPM bízik abban, hogy a járványhelyzet okozta megtorpanás után, a gazdaság újraindításával együtt hamarosan újabb modern gyógyszeres terápiák válnak elérhetővé a magyar betegek számára, és a jövő évi költségvetésben is nagyobb mozgástér nyílik az új készítmények társadalombiztosítási befogadására. Holchacker Péter szerint
most is több mint 90 különböző terápia vár befogadásra Magyarországon, amelyek közül a tavalyi második fél évben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő már csaknem 40 kérelmet felterjesztett, miközben innovatív terápiákat érintő befogadás 2019-ben történt legutóbb.
Egészségügyre 2884 milliárd forintot, az ideinél 769 milliárddal többet fordít a kormány jövőre, amelyből folytatódhatnak az intézménymegújító és egészségjavító programok
– mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a költségvetési törvény benyújtásakor. Kiemelte, hogy a járvány frontvonalában küzdő egészségügyi dolgozók béremelésére 468 milliárd forint jut. Az egészségügyi szakdolgozók 2022-ben két és félszeresét fogják keresni a 2016 előtti szintnek – írták a tervezetben. Említést tettek 233 milliárd forint tartalékról is, három előirányzaton:
rendkívüli kormányzati intézkedésekre 145, a gazdaság-újraindítási programokra 68, a járvány elleni védekezésre további 20 milliárd forintot tesznek félre.
Jelentős kasszaemelés történt a fogorvosok esetében a jövő évi költségvetésben – reagált lapunknak Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke. Hozzátette: az idei 68 milliárd forint után jövőre 82,4 milliárd jut az alapellátó fogorvosoknak. Az emelt összeg várhatóan tartalmazza a fogorvosok bérkiegészítését és a havi plusz 140 ezer forint összegű többlet-rezsifinanszírozást is. Margitai Barnabás, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) elnöke viszont arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy a gyógyászati segédeszközök támogatására nem költ többet 2022-ben a költségvetés, idén és jövőre is 80 milliárd forint jut erre a területre. Ugyanakkor a jövő évi büdzsében, különös méltánylást érdemlő körülmények esetén, gyógyászati segédeszközök támogatására 2,7 milliárd forint használható fel, szemben az idei 1,3 milliárddal. A méltányossági eljárások szabályozásában azonban nem történt engedmény vagy jogszabályváltozás. A szövetség elnöke úgy tudja, nem jelent meg a hazai piacon olyan új segédeszköz sem, amely indokolná az egyedi méltányosság kétszeres mértékű túltervezését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.