Joe Biden amerikai elnök kereskedelmi biztosa, Katherine Tai szerda este tartotta első konferenciabeszélgetését Liu He kínai miniszterelnök-helyettessel, a téma természetesen a kereskedelmi háború volt. A virtuális találkozóról részleteket nem közöltek, s egyelőre egyik fél sem jelentett be áttörést a status quo tekintetében, de az évek óta húzódó vitában már a tárgyalások ténye is reményt keltő.
Áprilisban
120,5 milliárd dollár
nyereséget termeltek a kínai iparvállalatok
Kína legnagyobb problémája azonban jelenleg nem az Amerikával vívott vámháború, hanem a nyersanyagpiaci spekuláció, amely az áprilisi ipari profitszámokra is keményen rányomta a bélyegét. A kínai ipari vállalatok eredménybővülése érezhetően lassult az előző hónapban, ez a magas nyersanyagárakkal és a fogyasztási cikkek szegmensének gyengébb teljesítményével magyarázható. A kínai ipari vállalatok eredménye a márciusi 92,3 százalékos év/év alapú növekedés után áprilisban csak 57 százalékkal bővült, megközelítve a 769 milliárd jüant (120,5 milliárd dollár).
A kínai statisztikai hivatal sajtóreferense meg is jegyezte, hogy a vállalati teljesítmények javulása továbbra is egyenetlen.
A spekulatív mániák megfékezésére hagyományosan a monetáris politika szigorításával szoktak válaszolni a döntéshozók
– emlékeztetett Miró József, az Erste vezető elemzője, hozzátéve: a mostani helyzetben Kína inkább a szabályozói változtatások mellett tette le a voksát. A recesszióból való felépülés megőrzése érdekében a monetáris politika az elmúlt hónapokban gyakorlatilag változatlan maradt, míg az inflációs félelmek és a spekulációs hullám okozta kockázatok ellen számos szabályozói szigorítást eszközölt a kínai vezetőség
Többek között megnehezítették a nyersanyagpiaci spekulációt, börtönnel fenyegetve a benne részt vevőket.
Ismét fontolóra vették az ingatlanadó bevezetését, korlátozták a kriptodevizák bányászatát és az alkalmazását fizetőeszközként, és több városban megemelték a jelzáloghitelek kamatrátáját.
Vannak azért pozitív fejlemények is a kínai gazdaság számára.
Még a koronavírus-járvány előtt a vámháború egyik következményeként több amerikai vagy az Egyesült Államokkal üzletelni kívánó vállalat kezdte elvinni ellátási láncának egy részét Kínából – magyarázta Józsa Bence, az Equilor elemzője. A kivonuló cégek a gyártásuk jó részét Vietnámba és Indiába telepítették át.
Ám most mindkét országban tombol a koronavírus-járvány, ezért egyre több cég dönthet úgy, hogy mégiscsak Kínában termel.
A jelenlegi helyzetből Kína profitálhat, attól függően, hogy meddig marad ilyen súlyos a járványhelyzet ebben a két országban. A kínai export növekedése jelenleg 20-40 százalékos, ami, ha beindulnak a vietnámi és indiai üzemek, az év második felében jelentősen lassulhat. Ám változatlan járványhelyzet esetén tartós maradhat a kínai növekedés.
A pekingi székhelyű vállalat szerdán azt közölte, hogy a nyeresége 6,1 milliárd jüan (950 millió dollár) volt a március végével zárult három hónapban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.