Az utóbbi hetekben már az érdeklődők 20-40 százaléka halasztotta el az építkezésre szóló szerződése megkötését.
Sokan a célegyenesből fordulnak vissza az építőanyagárak folyamatos emelkedése miatt, ami kiszámíthatatlanná teszi a végső költségvetést, az anyagszállítás akadozása pedig a kivitelezési határidőt tette tervezhetetlenné. A nyersanyagok világpiaci áremelkedésére nincs megoldás, az importkitettség nagy, és rövid távon nem csökkenthető.
Egyre többen vásárolnak ismét keletről, például Romániából, Ukrajnából, Oroszországból és Fehéroroszországból. Mindenekelőtt építőfához próbálnak jutni – foglalta össze a begyűrűző hatásokat Kárpáti József, az ÉVOSZ Környezettudatos és Szerelt Technológiás Szakmai Tagozatának (Makész) elnöke.
Mint a Világgazdaság kérdésére elmondta,
a korábban fix áras szerződések újratárgyalása is egyre gyakoribb a lakossági megrendelőkkel.
Ám erre csak önkéntes alapon van lehetőség, az ilyen szerződést a cég nem módosíthatja, de a kivitelezés biztonsága a vevőnek is érdeke. A projekt ugyanis könnyen meghiúsulhat, ha a készházépítő társaság nem tudja tovább finanszírozni a halmozódó veszteségeit, amelyek bizonyos volumen fölött könnyen csődhelyzetbe sodorhatják. A késztermékek az idén már 10-20 százalékkal drágultak, ez akkora költségnövekedést okoz, amelyet már az épület teljes „lecsupaszításával” – fapados gépészeti, műszaki és esztétikai megoldásokkal – sem lehet teljesen ellentételezni.
Ausztriában már kritikussá vált a helyzet, de a hazai készházépítők még nem tartanak itt – hangsúlyozta a tagozatvezető –, annak köszönhetően, hogy a vevőkkel közösen tudják kezelni a helyzetet.
Ezért a csődhullám veszélye sem fenyeget, de a továbbiakban sok megrendelő léphet vissza.
Mint Kárpáti József megfogalmazta: az idei és a jövő év lehetett volna a megerősödés időszaka a közelmúltban is jókora kilengésekkel működő könnyűszerkezetes és szerelt technológiás ágazatban, amelynek pedig az otthonteremtési támogatások piaci növekedést ígértek.
Több készházas vállalatnál már a 2022. évi naptár első fele is betelt, és további szerződésekre is lenne remény, ha kifulladna a költségnövekedés motorja.
A nemzetközi előrejelzések leghamarabb jövőre várják az építőanyag-piaci helyzet normalizálódását, de a régi árak már nem jönnek vissza Kárpáti József szerint. Egyelőre a pandémiás időszak gyártókapacitásának szűkülése és a hirtelen túlpörgött kereslet egyidejű hatását érzik a cégek, építési technológiától függetlenül.
A 100-200 százalékos alapanyag-drágulás szinte törvényszerűen vezetett világszerte felvásárlási pánikhoz, tovább súlyosbítva a helyzetet, és még hosszabbra nyújtva a szállítási határidőket.
Tizenkét készházépítő vállalat érdemelte ki tavalyi teljesítménye alapján a független műszaki ellenőr bevonásával végzett eljárás eredményeként megítélt minőségtanúsító Makész Védjegyet, amelyet egy évig használhatnak. A pozitív, azaz a szakmai ajánlással felérő listával is a szektor fehérítésén dolgozik a szakszövetség, miközben az importanyagok hazai termékekkel való helyettesítési és gyártási lehetőségeit is vizsgálja. Korábban már voltak ilyen kísérletek, épültek is házak ilyen anyagokból, de az akkori árak miatt a kísérlet nem volt piacképes. Ám most, az importköltségek megugrtása miatt lehet létjogosultsága az elképzelésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.