A kriptopiaci rossz hangulatot az is okozza, hogy a befektetők szerint a bányafelszámolásokról szóló hírek csupán előszelei annak, hogy a kínai kormányzat ellenőrzése alá akarja vonni a piac egészét. Jonathan Cheesman, az FTX kriptoderivatívák tőzsdén kívüli és intézményi értékesítésének vezetője a CNBC-nek azt mondta,
hosszabb távon kedvező jel ugyanakkor, hogy nem központosul Kínában az egész kriptopiac, de rövid távon az átalakulás eladásokat generál.
Hasonlóan látja a helyzetet a D-Labs alapítója is. Vidákovics Attila a Világgazdaságnak azt mondta,
a sajtóban megjelent hírek, amelyek szerint Texas lehet a kriptobányászat következő központja, mindenképpen kedvezők a kriptodevizák megítélése szempontjából hosszabb távon.
Azt azonban látni kell, hogy
a bitcoin hálózata annál biztonságosabb, minél többen bányásznak egyszerre.
A kínai korlátozások pedig azonnal csökkentik a bányászok mennyiségét is. Miután a biztonság kérdése szorosan összefügg az árfolyam alakulásával, borítékolni lehet a mínuszokat rövidebb távon.
Az elmúlt időszak adatai alapján csaknem harmadával csökkent a bitcoin hálózatán egyszerre elvégzett feladatok mennyisége, amiből pedig a bányászok számának esésére lehet következtetni. Vidákovics Attila szerint a következő nagyjából két hétben további csökkenés várható. Ugyanakkor hosszabb távon a texasi bányászat ellehetetleníti a kínai kormányzat vélt központosítási törekvéseit is, és a kriptopiac egyik fő alappillérét, a decentralizáltságot erősíti a szakértő szerint. Texas pedig szeretné, ha beköltöznének a bányák, ehhez a jogi környezet is adott az Egyesült Államok déli államában. Zöldebb, olcsóbb áramot is biztosítanának a kripotdeviza-bányászathoz, és az erőművi felesleg sem veszne kárba, nem is beszélve arról, hogy jelentős pénzeket hozna az állam konyhájára a bányászok tömeges megjelenése. Vidákovics szerint
az új környezet a bitcoin árfolyamának is lendületet adhatna. A kedvező jövőkép mellett azonban tény, hogy jelen pillanatban a globális bitcoinbányászat 65 százaléka még Kínában zajlik a University of Cambridge becslése szerint.
Az is elgondolkodtató, hogy a Titan értéke is majd nullára esett. Ez a token pedig egy elvben stabilabb, részben fedezett eszköz, ami számtalan befektető, például Mark Cuban érdeklődését is felkeltette – teszi hozzá Edward Moya, az Oanda Corp. vezető elemzője. Nem csak a bányászat kényszerű átalakítása húzza le a kriptodevizák árfolyamát. Vidákovics Attila szerint örök igazság, hogy ami erősíti a dollárt, az gyengíti a bitcoint. Ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az eddigieknél határozottabban, nyíltabban beszél a kamatemelés lehetőségéről, az mindig eladásokat fog okozni a kriptopiacon.
Ugyan a globális kamatszintet – még esetleges emelések után is – nehéz egy lapon említeni a kriptoeszközök volatilitásával, de a befektetők hangulatát, irányultságát meg tudja változtatni.
Emellett a reálgazdaság felpörgése csökkentheti a szabad pénz mennyiségét, ami szintén nem a kriptodevizák drágulása irányába hat. Ugyanakkor az IMF jelentése szerint 2017–20 között mintegy 5 százalékot csökkent a dollár dominanciája, amiben további mérséklődés várható a D-Labs alapítója szerint. A kérdés – úgy véli – az, hogy ez a lecsúszás milyen ütemű lesz. Hétfőn napközben 32,258 dolláron jegyezték a bitcoint, 10 százalék körüli mínuszban. A második legnagyobb kriptoeszköz, az ethereum értéke pedig majd 15 százalékos csökkenésben volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.