A vállalatok az újraindulás után szinte minden iparágban igyekeznek bővíteni a létszámukat. Ennek ellenére nem találnak elég munkaerőt, aminek számtalan oka lehet:
még mindig sokan kénytelenek otthon maradni a kisgyerekeikkel, nyugdíjba vonultak a koronavírus-járvány miatt, vagy esetleg továbbra is a nagyvonalú munkanélküliségi támogatásokat választják.
Az elemzők várakozásai szerint az Egyesült Államokban a foglalkoztatottság bővülésének üteme egészen szeptemberig mérsékelt maradhat, ugyanis akkor futnak ki a megnövelt munkanélküli-támogatások.
Az Egyesült Államokban áprilisban rekordszámú, 9,3 millió új álláshely nyílt meg – írja a Munkaügyi Statisztikai Hivatal. Így májusban már valamelyest visszaesett a munkanélküliek száma:
496 ezerrel 9,32 millióra csökkent, a munkanélküliségi ráta 5,8 százalékra zsugorodott, és a foglalkoztatottak száma 444 ezerrel 151,62 millióra nőtt. Ezáltal minden egyes munkanélkülire körülbelül egy nyitott állás jut, és ez csak némileg magasabb a 2019-es munkaerőpiaci helyzetben tapasztalt értékeknél.
Ennek ellenére akadnak olyan szakmák, ahol súlyos probléma a munkaerőhiány – derül ki a The Washington Post elemzéséből. Ezek a szakmák, még amellett is, hogy magasabb béreket fizetnek, nem vonzanak elég munkavállalót. A fűrészüzemekben, az állatorvosi klinikákon és a pszichológusi székekben van a legtöbb üresedés. A hosszú távú fuvarokra szakosodott kamionsofőrökből és költöztetőkből is hiány van.
A gazdaság újraindulása során egyes iparágakat is kihívás elé állít a munkaerőhiány. A légitársaságok hihetetlenül gyors keresletnövekedéssel néztek szembe, miután beköszöntött a nyár, és visszatért az amerikaiak utazási kedve. Ezért az American Airlines július közepéig több száz járatát kényszerült törölni, hogy a szolgáltatásait biztosítani tudja az Egyesült Államokban. Szombaton például 120 járatot mondtak le, és napi 50-80 járat törlésére lehet számítani a CNN értesülései szerint.
A munkaerőhiány azt is gátolja, hogy az élet a városokban visszatérhessen a normális kerékvágásba. Miután New Yorkban visszahívták az eddig otthonról dolgozókat az irodákba, a rengeteg ingázó miatt a város metróhálózata nem tudja kiszolgálni az utasokat. A múlt héten rekordot döntöttek az utazások:
a városban megtett utak száma egy hétköznap elérte a 2,5 milliót.
Ezért 114 tervezett járatot kellett törölnie a szervezetnek, miután nem találtak elegendő metróvezetőt. A munkaerőhiány miatt június első három hetében összesen 5355 járatot kellett törölni, ami már most több mint négyszerese a 2020 júniusában törölt járatok számának, így a jövőben is tömeges metróleállások és túlzsúfolt járatok okoznak majd nehézséget.
Az Egyesült Államokban 411 ezer munkanélküli-segély iránti új kérelmet nyújtottak be a múlt héten, ami javulás az előző heti 418 ezerhez képest, de jóval meghaladja a Dow Jones elemzői által várt 380 ezret. A kérelmek száma annak ellenére magas, hogy a munkaadók jelentkezők hiányában nem tudják betölteni az üres álláshelyeket, jelenleg rekordszámú, 9,8 millió munkahelyre keresnek embert. Ugyancsak tegnapi adat, hogy a masszív szövetségi ösztönzésekkel a GDP az év első három hónapjában a harmadik becslés szerint is 6,4 százalékkal nőtt negyedéves alapon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.