Egytizedét lenyeste idei német növekedési előrejelzésének az ifo kutatóintézet: nem 3,7, hanem már csak 3,3 százalékkal várja bővülni Európa legnagyobb gazdaságának bruttó hazai termékét,
jövőre azonban a korábbinál 1,1 százalékponttal nagyobb növekedést vár: 4,3 százalékot.
A fő tényező, ami a rövidtávú kilátásokat rontja, hogy a beszállításokban szűk keresztmetszetek alakultak ki, amelyek fékezik a kilábalást – írta az ifo közleményében Timo Wollmershäuser kutatásvezető. A kutatóintézet számításai szerint a koronavírus okozta válság költségei 382 milliárd eurót tesznek ki Németországban 2020 és 2022 között, és ebben az időszakban átlagosan évi 1,2 százalékkal nő a gazdaság.
A kilábalás, bár lassabb a korábban vártnál, erőteljes, és a rövidített munkaidőben dolgozók száma a májusi 2,3 millióról jövőre eshet a válság előtti szintre, százezer köré.
A munkanélküliek száma ugyanakkor lassabban csökkenhet, a tavalyi 2,7 millióról – ami a munkaerőbázis 5,9 százaléka – idén 2,65 millióra, jövőre 2,4 millióra – jósolja az ifo.
A foglalkoztatottak száma eközben hatszázezerrel nőhet, 45,42 millióra.
Az ifo szerint a német infláció megugrása ideiglenes: a tavalyi 0,6 százalékról idén elsősorban a magasabb energiaárak, és a korábbi magasabb áfaszint helyreállítása miatt nőhet 2,6 százalékra, de aztán jövőre várhatóan 1,9 százalékra vonul vissza.
A mostani választási évben a költségvetés hiánya a kutatóintézet előrejelzése szerint 150,4 milliárd euróra nő a tavalyi 149,2 milliárdról, de jövőre 49,6 milliárdra vághatják vissza.
A hiány ugyanakkor attól is függhet, hogy alakul a választási eredmény – tette hozzá a közlemény.
A német export a tavalyi 9,4 százalékos visszaesés után 10,4 százalékkal bővülhet az idén, az import pedig még többel, 11,4 százalékkal, miután tavaly 8,4 százalékkal csökkent.
A külkereskedelmi forgalom bővülésének üteme jövőre lassulhat, és az ifo szerint a hatalmas német folyó fizetési mérleg többlet – amit külföldről sok kritika ért – a tavalyi 231 milliárd euróról jövőre 184 milliárd euróra szűkülhet az előrejlezés szerint, és már idén az EU által kritikusnak tekintett küszöb, a GDP hat százaléka alá csökkenhet, évek óta először.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.