Az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2020. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatairól szóló beszámolót.
Rigó Csaba Balázsnak, a Gazdasági Versenyhivatal elnökének meghallgatását követően az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága június 8-án elfogadta a versenyhatóság beszámolóját a 2020. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatokról.
A nemzeti Versenyhivatal 2020-ban 106 eljárást zárt le, amely mintegy 9 százalékos emelkedést jelent az előző esztendőhöz képest.
A versenykorlátozó megállapodások, az erőfölénnyel és jelentős piaci erővel való visszaélés felderítése mellett a GVH erőteljesen fellépett a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szemben, különös tekintettel a sérülékeny fogyasztói csoportok (idősek, betegek, gyermekek) érdekeinek védelmében. A digitális gazdaság szerepének folyamatos erősödését jelzi, hogy a legmagasabb összegű versenyfelügyeleti bírságok technológiai óriásvállalatokat érintettek.
A versenyhatóság az összefonódások ellenőrzését hatékonyabbá tette, mivel 2020-ban is elsődleges szempont volt a vizsgálatok gyors lezárása, mellyel csökkenthetőek a tranzakcióban rejlő piaci kockázatok.
A Gazdasági Versenyhivatalhoz tavaly 61 fúziós bejelentés érkezett, amely 7 százalékkal több az előző évinél.
A bírságolás mellett tavaly kiemelten előtérbe került a fogyasztói kompenzáció, és a versenyélénkítő hatással rendelkező, előremutató jóvátételi programok. A 2020-ban kiszabott, rekordot jelentő 8,4 milliárd forint versenyfelügyeleti bírság mellett így csúcsot ért el a Versenyhatóság által elfogadott, közvetlenül a fogyasztóknál hasznosuló jóvátétel értéke is, amely tavaly meghaladta a 2,1 milliárd forintot.
A GVH a lezárt ügyek 20 százaléka esetében elfogadta az érintett vállalkozások kötelezettségvállalásait,
amely biztosítja a vállalkozás önkéntes jogkövetésen alapuló, jogszabályoknak megfelelő működését.
A koronavírus-járvány a versenyfelügyeleti munkát is nagyban meghatározta tavaly. A hatóság a kezdetektől nyomon követte a járvány gazdasági vetületeit, és késlekedés nélkül felvette a harcot a fogyasztók félelmére alapozó tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal, illetve a járványhelyzetből fakadó egyéb jogsértésekkel szemben.
Úgy látom, hogy a nemzeti versenyhatóság megújuló szervezettel és személyi állománnyal a 2020. évi feladatait maradéktalanul és eredményesen végrehajtotta. Emellett ügyes takarékossági intézkedésekkel a rendelkezésre álló működési költségvetési forrásából 150 millió forint egyszeri megtakarítást utalt vissza a központi költségvetésbe munkahelyteremtésre, melyet példaértékűnek gondolok
– fogalmazott Bánki Erik, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.