Az elmúlt hét év során Ukrajna jelentős változásokon ment át: energiaellátásában teljesen függetlenedett Oroszországtól, energiagazdálkodását áthathatóvá, versenypiacivá, az uniós szabályokhoz illeszkedővé alakította – közölte Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Ceenergynewsnak adott interjúban.
Mint emlékeztetett,
az ország előzőleg már megtanulta a keserű leckét: az energiafüggés politikai sérülékenységet okoz, a függetlenség viszont erőssé tesz.
A miniszter az országa előtt álló fő gázpiaci kihívásnak a gáztranzit majdani alakulását tartja. Miután a gazdag nyugat-ukrajnai gázmezők a szovjet időkben kiürültek,
a helyükön összesen 37,8 milliárd köbméternyi gáztárolót alakítottak ki, amelyek együttes kapacitása ma a világon a harmadik legnagyobbnak számít.
Ezzel Ukrajna a megörökölt „ürességet” a maga javára fordította. Néhány évtizedre rá az orosz Gazprom megkezdte a Jamal-Nyenyec körzetben lévő lelőhelyek kiaknázását.
Tranzitmegállapodása alapján 2024 végéig használja az ukrajnai tárolókat.
Kérdés, mi lesz ezután, ugyanis már 95 százalékban elkészült az Északi Áramlat II. gázvezeték, amelyen az orosz exportgáz elkerülhetné Ukrajnát.
Így a Gazpromnak nem lenne szüksége sem az ukrajnai tárolókra, sem a tranzithálózatra. Dmitro Kuleba azt hangsúlyozta, hogy nincs piaci igény az új szállítási útvonalra, mert a meglévő is bőven kielégíti a keresletet. Úgy látja, hogy az Északi Áramlat II. országa számára ezért nem gazdasági, hanem poltikai kockázatot hordoz. Persze – mint elismerte – fájdalmas lesz a tranzitbevétel elvesztése is, de még veszélyesebb lesz Európa számára, ha Oroszország elveszíti az infrastruktúra használatának a lehetőségét, amelynek köszönhetően ma stabil az Európába történő gázszállítása.
Dmitro Kuleba arra is rámutatott, hogy az Északi Áramlat II. használata ellentétes az európai importdiverzifikációs elvekkel.
Az európai karbonsemlegességi célokra vonatkozó kérdésre a miniszter azt válaszolta, hogy a megújuló alapú energiatermelés fontos része Ukrajna energiaimport-függetlenségének. Az országnak ambiciózus dekarbonizációs tervei vannak az energiaipar és a szállítás terén. Készül a zöldhidrogén előállítására is, és vizsgálja annak lehetőségét, hogy ezt a gázt hogyan tudná továbbítani földgázszállító hálózatában. Első kísérleti hidrogénprojektje jövőre indul. (A magyarországi februárban startolt – a szerk.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.