Visszavonta a Centrex Hungária Energetikai és Gázipari Zrt. gázkereskedelmi engedélyét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), a társaság kérésére. A Centrex eddig az oroszországi közvetett tulajdonosától, a Gazprom Exporttól származó gázzal kereskedett a hazai és a térségi versenypiacon, tekintélyes mennyiségben. Mindazonáltal a tavalyi, 15 milliárd forintos árbevétele csak a töredéke volt a 2019-es, 51,7 milliárdnak, bár a két évvel ezelőtti veszteségét 2020-ban 1,3 milliárdos adózott eredmény követte.
A Világgazdaság a társaságot nem érte el, hogy megkérdezze az engedély visszaadásának okát, de ismert, hogy a napokban megváltoztak a Centrex feletti tulajdonviszonyok. Június 22-én ugyanis a Gazprom Export LLC lezárta annak a térségi centrex csoportot összefogó ausztriai Centrex Europe Energy & Gas AG megvásárlását, amelyhez a magyarországi mellett ausztriai, olaszországi és szerbiai érdekeltségek is tartoznak. Az eladó a Bank GPB volt, azaz a Gazprombank.
A Centrex Zrt. más okból is érdekes: 10 százalékos hányada van a Panrusgáz Zrt-ben, így ennek arányában arányában részesül annak 1,3 milliárd forintos, tavalyi profitjából is. A Panrusgáz 2020-ban 4,2 milliárd köbméter földgázt adott el 243,1 milliárd forintért, bevételéből 177,7 milliárd származott a bel-, és 70,3 milliárd a külpiacról. Rajta keresztül jut el a Gazprom gáza a Magyar Földgázkereskedő Zrt-hez, így a hazai egyetemes szolgáltatásba is. A Panrusgáz 40 százaléka a Gazprom Exporté, 50 százaléka az MVM Zrt-é.
A Panrusgáz a magyar-orosz hosszú távú gázszerződés hazai kedvezményezettje. Bár e megállapodás szeptember végén lejár, a közlemény szerint rögtön életbe is lép az újabb, 15 éves szerződés, amely júniusban született. (A hazai médiában e szerződés kapcsán csak az elvi megállapodás híre jelent meg.) A Gazprom Export jelezte továbbá, hogy tavaly 8,6 milliárd köbméter orosz gáz érkezett Magyarországra, az elmúlt tizenkét év második legnagyobb mennyisége. Vlagyimir Putyin orosz elnök a közelmúltban valószínűsítette, hogy az idén több mint 200 milliárd köbméter orosz gázt importál Európa a 2019-es 175 milliárd köbméter után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.