A 2017-es lakáscélú hiteleket alapul véve a módszerrel 20 év alatt 500 milliárd forinttal több befizetést lehetne elérni. Amennyiben 2018-tól minden új lakáscélú hitelnél biztosítanák a lehetőséget - és ezért magasabb nyugdíjakat kapnak a programban résztvevők - az növelné az államadósságot, az elérhető nyugdíjtöbblet azonban meghaladná az állam által viselt többletterheket. A befizetett nyugdíjjárulékok a befizetők szempontjából megtakarításként is értelmezhetők, viszont az adósok nem férnek hozzá a nyugdíjcélú megtakarításaikhoz, emiatt pedig jellemzően nagyobb hitelösszeget kell felvennie az adósoknak és a hitelkamat is nagyobb, mint a megtakarításaikon elérhető hozam.
A kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt a jelenlegi járulékfizetők várhatóan kevesebb nyugdíjat kapnak az államtól, mint amekkora összeget a jelenleg a nyugdíjrendszer fenntartására befizetnek - állapította meg a tanulmány. Az állam emiatt - elsősorban adókedvezményekkel - ösztönzi az öngondoskodást. A megoldást tőkefedezeti rendszerben is lehet alkalmazni, sőt, ebben az esetben valós számlákon lehet vezetni az összegeket. A tanulmány aláhúzta: a tőkefedezeti rendszerekben van arra példa, hogy a nyugdíjcélú megtakarításokat lakásvásárláshoz lehet felhasználni. Ezeket az összegeket később más forrásból kell pótolni ezeknél a megoldásoknál, ezt a rögzített kamatozású hiteleknél kiegészítő megtakarítás is támogathatja. A nyugdíjelem egyik hátulütője lehet, hogy a lakásvásárlás támogatása keresletösztönző hatással bír, ami az ingatlanárak emelkedését okozhatja. Az elemzés szerint a javaslat költséghatékony eszköz lehet a járadékok szintjének emelésére, annak ellenére, hogy az államadósság relatív növekedésével jár.
A kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt a jelenlegi járulékfizetők várhatóan kevesebb nyugdíjat kapnak az államtól, mint amekkora összeget a jelenleg a nyugdíjrendszer fenntartására befizetnek
- állapította meg a tanulmány.
Az állam emiatt - elsősorban adókedvezményekkel - ösztönzi az öngondoskodást. A megoldást tőkefedezeti rendszerben is lehet alkalmazni, sőt, ebben az esetben valós számlákon lehet vezetni az összegeket. A tanulmány aláhúzta: a tőkefedezeti rendszerekben van arra példa, hogy a nyugdíjcélú megtakarításokat lakásvásárláshoz lehet felhasználni. Ezeket az összegeket később más forrásból kell pótolni ezeknél a megoldásoknál, ezt a rögzített kamatozású hiteleknél kiegészítő megtakarítás is támogathatja. A nyugdíjelem egyik hátulütője lehet, hogy a lakásvásárlás támogatása keresletösztönző hatással bír, ami az ingatlanárak emelkedését okozhatja. Az elemzés szerint a javaslat költséghatékony eszköz lehet a járadékok szintjének emelésére, annak ellenére, hogy az államadósság relatív növekedésével jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.