„Rendkívül veszélyes pillanatban vagyunk. Soha nem volt akkora kockázata a szomszédunkban dúló háború kiterjedésének, mint napjainkban” – írta kedden Facebook-oldalán Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve, hogy bár nagy a tét, megvédjük Magyarországot!
A kormányfő azután tette közzé bejegyzését a háború 1000. napján, hogy a Kreml megerősítette: Ukrajna tényleg bevetette az amerikai ballisztikus rakétákat Oroszország területén. Az amerikai ATACMS rakétákkal az ukránok egy katonai bázisra csaptak le az ukrán határon fekvő Brjanszk régióban, amire Oroszország – a háború kezdete óta immár sokadjára – nukleáris fenyegetésekkel válaszolt.
A leköszönő amerikai elnök, Joe Biden egy nappal ezelőtt engedélyt adott arra, hogy az amerikai fegyvereket az ukrán sereg támadásra is használhassa. Döntését a frontvonalon megjelent észak-koreai katonákkal indokolta a távozó adminisztráció. Válaszul Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az orosz a nukleáris doktrína frissített verzióját, melynek lényege, hogy
akár nukleáris választ is kiválthat, ha Ukrajna nyugati rakétákkal támadja az orosz belső területeket.
Donald Trump közelgő beiktatásának árnyékában ugyanakkor egyre nő a nyomás Volodimir Zelenszkij ukrán elnökön is, hogy igyekezzen mielőbb tűzszünetet kötni, amit béketárgyalások követnének, hiszen Trump a háború mielőbbi lezárását ígérte.
A távozó Biden-adminisztráció utolsó napjaiban igyekszik minden, a kongresszus által megszavazott hadisegélyt eljuttatni Ukrajnába, míg a feltehetően hamarosan szintén távozó Olaf Scholz német kancellár több mint két év után ismét közvetlenül tárgyalt Putyinnal, ám az egyórás telefonbeszélgetést követően arról beszélt, hogy Moszkva nem kíván a békéről tárgyalni.
Az oroszok hajthatatlanságát később a hét végi, többek között Kárpátalját is elérő orosz rakétazápor is megerősítette. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy értékelte az Oroszország területén lévő célpontra lesújtó ATACMS-támadást, hogy a Nyugat az eszkalációt szeretné elérni.
Azonban míg Tatyana Stanovaya, a Carnegie Russia Eurasia Center kutatója szerint a jelenlegi helyzet az eszkaláció irányába csábítja Putyint, addig Timothy Ash, az RBC BlueBay Asset Management feltörekvő piaci elemzője szerint az orosz elnök gyakran fordul az eszkaláció irányába a tárgyalások előtt, ám azzal tisztában van, hogy hamarosan le kell ülnie Trumppal, hogy a háború lezárásáról tárgyaljon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.