A vártnak megfelelően nem csökkentett kamatot kedden az MNB, és eldőlt az ennél is fontosabb kérdés is: a dollár megizmosodása Donald Trump két héttel ezelőtti amerikai elnökválasztási győzelme óta nem hajszolta bele a magyar jegybankot egy régiós versenybe sem a várható monetáris szigort illetően. A forint meghálálta a nyugalmat: valamelyest gyengült, de nem számottevően, nem emiatt, és a lengyel zlotynál kevesebbet.
A Világgazdaság korábban elemzésben latolgatta az esélyeit, szembe próbál-e menni majd az MNB kamatülését követően a dollár nyomulása jellemezte árral, amely odasózott szinte minden más devizának, a feltörekvő és a fejlett gazdaságokban egyaránt. Arra jutottunk, hogy ez másnak sem sikerült.
Amit a magyar jegybank tehetett volna: ha felzárkózik kommunikációjában a cseh és a lengyel jegybankhoz. Az előbbi november 7-i kamatcsökkentése után jelezte: döntéshozói már arról tárgyaltak, mikor kell elkezdeni a kamatemeléseket. A lengyelek pedig azt hangoztatják, hogy akár már a jövő év első felében elkezdhetik visszaforgatni a tavaly őszi lengyel választás előtt befejezett kamatcsökkentéseiket.
Az MNB hozzájuk képest a múlt havi kamatülése után ott tartott, hogy
akár huzamosabb ideig változatlan maradhat az alapkamat.
Virág Barnabás alelnök ennél kedden sem ment tovább, és a forintnak az amerikai elnökválasztást követő gyengélkedése ellenére sem kezdte el pedzegetni a majdani kamatemeléseket, ami egy fokkal már erősebb, akár árfolyam-támogató üzenet lett volna.
A forint mégsem szállt el, még az a hír is belefért, hogy volt olyan tag a monetáris tanácsban, aki kamatcsökkentést szeretett volna. Az euró ellen a kereskedés vége felé negyed százalékkal állt gyengébben a forint, mint egy nappal korábban, 407,2 környékén. Kétszer ekkorát gyengült, 4,33 környékére a lengyel zloty (miközben a cseh korona ezúttal megúszta).
A forint gyengülésének oka nem az volt, hogy a magyar monetáris politika még mindig nem olyan szigorú, mint a régióban másutt – ez kiolvasható a zloty mozgásából.
Az együttes gyengülést az okozta, hogy a nemzetközi alapszél, az euró-dollár kereszt mozgása megint nem volt kedvező (valamelyest erősödött a dollár), és még inkább – jelentette a Bloomberg – egy másik hír: Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a nukleáris doktrína szigorítását.
Ehhez kapcsolódtak még más fejlemények, amelyeket a piaci szereplők a geopolitikai kockázat emelkedéseként értékeltek a régióban, és amelyekről Orbán Viktor magyar kormányfő összefoglalóan azt mondta: rendkívül veszélyes pillanatban vagyunk. Európa-szerte estek a részvényárak is, a régiónkban is, köztük például a geopolitikára érzékeny OTP-papír.
A magyar jegybank kommunikációs mozdulatlansága azt üzenheti: amikor óriási szelek fújnak, hiábavaló a vitorlák finomhangolása.
Egy másik olvasat: indokolt is lehet a különbség a régiós jegybankok szigora között, hiszen a lengyel infláció jóval meghaladja a helyi célsávot, a cseh a teteje felé közelít, miközben a 3,2 százalékos magyar ráta szinte a céltábla közepén ül.
Emellett a 6,5 százalékos magyar alapkamat jobban kipárnázza a forintot, mint
Egy bizonyos: az új Trump-éra kezdete nem a kamatcsökkentések időszaka a régiónkban és másutt sem. Vitatkozni legfeljebb azon lehet, nyitva voltak-e ablakok korábban a gyorsabb kamatcsökkentésekre, hogy most majd alacsonyabb szintről kelljen felfelé indulni. Ez azonban spekulatív mezőkre vezethet, és azt sem tudni, nem rosszul sült volna-e el pont most az alacsonyabb kamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.