Az egész világ megrendült, amikor 2019. április 15-én néhány perccel este hét óra előtt lángra kapott Párizs egyik legjelentősebb épületének, a felújítás alatt álló Notre-Dame-székesegyháznak a fából készült tetőszerkezete. A tetőszerkezet néhány óra alatt szinte teljesen megsemmisült, ezenkívül összeomlott a katedrális huszártornya is. Megnéztük, mennyi kiadással járt a Notre-Dame felújítása.
Emmanuel Macron francia elnök december 7-én a Notre-Dame előtt tart beszédet, másnap pedig részt vesz a katedrálisban a tűzvész óta tartandó első misén is.
A székesegyház újjáépítéséhez a világ minden tájáról hozzáértő kézművesek segítségére volt szükség, és olyan – a helyszínen készített – szerszámokra, amelyek megegyeznek a katedrálist évszázadokkal ezelőtt építő munkások által használt eszközökkel.
Ezenkívül 2000 tölgyfára volt szükség Európa-szerte az erdőkből, amelyek 12–19 hónapig száradtak, mielőtt a fát felhasználták az újjáépítéshez.
A tölgyek a franciaországi éves termés 0,2 százalékát teszi ki.
A modern művészek új ólomüveg ablakokat terveztek a Notre-Dame-székesegyház számára, ezeket a tervek szerint 2026-ban hat kápolnába építik be a főhajó déli folyosóján. 2023 decemberében Emmanuel Macron elnök támogatta a kortárs ólomüveg ablakok beszerelését egyes ablakok kiváltására. Viollet-le-Ducöt és nyolc kortárs művészt hirdettek az új ólomüveg ablakok döntősének.
A látogatók új bútorokat, 1500 új tölgyfa széket és a 13 méter magas cédrusfa ereklyetartóban új kiállítást láthatnak a Töviskoronának a székesegyház belső megújításának részeként, amelyet Laurent Ulrich érsek áld meg.
A Rebuilding Notre Dame de Paris, a székesegyház megőrzéséért és helyreállításáért felelős állami szerv szerint több mint 150 ország 340 ezer adományozója több mint 900 millió dollárt adományozott az erőfeszítéshez.
Száznegyvenmillió euró (57 milliárd forint) marad meg a csaknem egymilliárd euró (mintegy 407 milliárd forint) adományból több mint öt évvel a párizsi Notre-Dame-székesegyházban pusztító tűzvész után – közölte párizsi sajtótájékoztatóján a világhírű műemlék állagmegóvását és restaurálását irányító állami intézmény vezetője, Philippe Jost.
A milliárdos mecénásoktól és megszámlálhatatlan kis adományozótól összegyűlt összegből
fennmaradó pénzt a 861 éves, gót stílusban épült székesegyház létfontosságú állagmegóvási munkáira fordítják.
Philippe Jost nagyra értékelte a tűzvészt követő bőkezűséget és a restaurálási alapok kezelését. Megjegyezte, hogy a pártolókkal és az adományozókkal megállapodva a maradék pénzt későbbi feladatokra fordítják, miután a Notre-Dame homlokzata további állagmegóvási és szerkezeterősítési munkákra szorul. Megerősítette, hogy
a milliárdosok, akik a tűzvész éjszakáján órák alatt jelentős összegeket ígértek, teljesítették vállalásaikat.
Ők voltak a legnagyobb adakozók:
A várhatóan hatalmas érdeklődés kezelésére internetes foglalási rendszert vezetnek be, amelyen keresztül a látogatás előtti napon vagy aznap lehet időpontot foglalni, és egy mobilalkalmazás is rendelkezésre áll majd a látogatók kalauzolásához a templomban. A székesegyház befogadóképessége maximum háromezer fő. A francia katolikus egyház elutasította Rachida Dati kulturális miniszter azon javaslatát, hogy az Európai Unión kívülről érkező látogatóknak belépődíjat kelljen fizetniük. „Változatlanul fenntartjuk álláspontunkat, amely a franciaországi egyház álláspontja, a templomok és katedrálisok ingyenes látogathatóságának szükségességéről. És megismételjük, hogy ez az elv nem áll ellentétben a vallási örökség védelmére irányuló aggodalommal” – mondta a párizsi érsek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.