BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Fire breaks out in Notre Dame cathedral in Paris

Notre Dame

Párizs

felújítás , restaurálás

Notre-Dame: közel 300 milliárd forintból kapta vissza régi pompáját a székesegyház

Hamarosan átadják az öt évvel ezelőtt a tűzvész martalékává vált templomot, mely az egyik legnépszerűbb turistalátványosság volt. A Notre-Dame felújítása hatalmas összeg volt, megnéztük, mire költötték azt a több száz millió eurót. Az is kiderült, mire költik a jótékonykodások során összegyűlt, de már fel nem használt pénzt.

Az egész világ megrendült, amikor 2019. április 15-én néhány perccel este hét óra előtt lángra kapott Párizs egyik legjelentősebb épületének, a felújítás alatt álló Notre-Dame-székesegyháznak a fából készült tetőszerkezete. A tetőszerkezet néhány óra alatt szinte teljesen megsemmisült, ezenkívül összeomlott a katedrális huszártornya is. Megnéztük, mennyi kiadással járt a Notre-Dame felújítása.

FRANCE - NOTRE DAME NEARS REOPENING

Notre Dame

Párizs

felújítás , restaurálás
Hamarosan újra látogatható a Notre-Dame / Fotó: Hans Lucas via AFP

Emmanuel Macron francia elnök december 7-én a Notre-Dame előtt tart beszédet, másnap pedig részt vesz a katedrálisban a tűzvész óta tartandó első misén is.

Ennyi került a Notre-Dame felújítása

A székesegyház újjáépítéséhez a világ minden tájáról hozzáértő kézművesek segítségére volt szükség, és olyan – a helyszínen készített – szerszámokra, amelyek megegyeznek a katedrálist évszázadokkal ezelőtt építő munkások által használt eszközökkel.

Ezenkívül 2000 tölgyfára volt szükség Európa-szerte az erdőkből, amelyek 12–19 hónapig száradtak, mielőtt a fát felhasználták az újjáépítéshez.

A tölgyek a franciaországi éves termés 0,2 százalékát teszi ki.

A modern művészek új ólomüveg ablakokat terveztek a Notre-Dame-székesegyház számára, ezeket a tervek szerint 2026-ban hat kápolnába építik be a főhajó déli folyosóján. 2023 decemberében Emmanuel Macron elnök támogatta a kortárs ólomüveg ablakok beszerelését egyes ablakok kiváltására. Viollet-le-Ducöt és nyolc kortárs művészt hirdettek az új ólomüveg ablakok döntősének.

A látogatók új bútorokat, 1500 új tölgyfa széket és a 13 méter magas cédrusfa ereklyetartóban új kiállítást láthatnak a Töviskoronának a székesegyház belső megújításának részeként, amelyet Laurent Ulrich érsek áld meg.

A Rebuilding Notre Dame de Paris, a székesegyház megőrzéséért és helyreállításáért felelős állami szerv szerint több mint 150 ország 340 ezer adományozója több mint 900 millió dollárt adományozott az erőfeszítéshez.

Közel 57 milliárd forint maradt, erre költik

Száznegyvenmillió euró (57 milliárd forint) marad meg a csaknem egymilliárd euró (mintegy 407 milliárd forint) adományból több mint öt évvel a párizsi Notre-Dame-székesegyházban pusztító tűzvész után – közölte párizsi sajtótájékoztatóján a világhírű műemlék állagmegóvását és restaurálását irányító állami intézmény vezetője, Philippe Jost.

A milliárdos mecénásoktól és megszámlálhatatlan kis adományozótól összegyűlt összegből

fennmaradó pénzt a 861 éves, gót stílusban épült székesegyház létfontosságú állagmegóvási munkáira fordítják.

Philippe Jost nagyra értékelte a tűzvészt követő bőkezűséget és a restaurálási alapok kezelését. Megjegyezte, hogy a pártolókkal és az adományozókkal megállapodva a maradék pénzt későbbi feladatokra fordítják, miután a Notre-Dame homlokzata további állagmegóvási és szerkezeterősítési munkákra szorul. Megerősítette, hogy

a milliárdosok, akik a tűzvész éjszakáján órák alatt jelentős összegeket ígértek, teljesítették vállalásaikat.

Ők voltak a legnagyobb adakozók:

  • Bernard Arnault, az LVMH luxuscikk-konglomerátum elnök-vezérigazgatója és a L’Oréal alapítójának családja részéről a Bettencourt Schueller Alapítvány például 200-200 millió eurót,
  • Francois Pinault, a Kering alapítója és Patrick Pouyanne, a Total elnök-vezérigazgatója pedig 100-100 millió eurót ajánlott fel – emlékeztetett az AP amerikai hírügynökség.

Mégsem lesz belépő

A várhatóan hatalmas érdeklődés kezelésére internetes foglalási rendszert vezetnek be, amelyen keresztül a látogatás előtti napon vagy aznap lehet időpontot foglalni, és egy mobilalkalmazás is rendelkezésre áll majd a látogatók kalauzolásához a templomban. A székesegyház befogadóképessége maximum háromezer fő. A francia katolikus egyház elutasította Rachida Dati kulturális miniszter azon javaslatát, hogy az Európai Unión kívülről érkező látogatóknak belépődíjat kelljen fizetniük. „Változatlanul fenntartjuk álláspontunkat, amely a franciaországi egyház álláspontja, a templomok és katedrálisok ingyenes látogathatóságának szükségességéről. És megismételjük, hogy ez az elv nem áll ellentétben a vallási örökség védelmére irányuló aggodalommal” – mondta a párizsi érsek.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.