Európai országok egy csoportja kedden megállapodott abban, hogy a nemzeti kormányok közötti szorosabb védelmi együttműködés részeként közös projekteket indítanak a rakétavédelem, az elektronikus hadviselés és más katonai eszközök kifejlesztése terén.
Bár az utóbbi években számos EU-tagállam növelte védelmi kiadásait az orosz–ukrán háború kirobbanását követően, amelyet tovább erősített az Egyesült Államok NATO-ból való kilépésének a kockázata.
Vezető uniós tisztségviselők szerint azonban a kontinens védelmi kapacitása továbbra is elfogadhatatlan, és a tagállamoknak szorosabban kellene együttműködniük a hadiipar és a katonai fejlesztések területén, hogy a hiányosságokat felszámolják. Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) által kedden bejelentett négy program erre nyújtana megoldást.
A nemzeti erőfeszítések önmagukban nem elegendők. Európának ki kell használnia a közös piacot, és a védelemben is nagyobb összefogást kell elérnünk
– kommentálta a bejelentést Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a Reutersnek.
Az EDA szerint 18 ország írta alá a légvédelmi együttműködést. Több területen fognak közös projekteket indítani:
Az EDA nem határozta meg a négy kezdeményezés pénzügyi értékét, és nem nevezte meg az érintett vállalatokat.
E szándéknyilatkozatok hatóköre a rövid távú közös beszerzéstől a középtávú modernizáción és korszerűsítésen keresztül a jövőbeli képességek hosszú távú fejlesztéséig terjed
– közölte a szervezet.
Európai védelem: rengeteg fegyvert gyárt a kontinens – katona viszont nincs, aki használná
Az ukrajnai konfliktus miatt sok tagállam ráébredt, hogy oda kell figyelni a hadseregekre. A fegyvergyártás fellendülésével azonban a toborzás nem tud lépést tartani, jelezve, hogy az európai háborúpártiság csak katasztrófához vezethet a blokk számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.