A magyar foglalkoztatottak csaknem háromnegyede családi vállalkozásnál dolgozik, ezen cégek a GDP 60 százalékáért felelősek – ezek a számok is bizonyítják, hogy kiemelt jelentőségű témáról van szó.
A Prime by JobGroup és az Opten közös kutatás szerint
a válaszadók átlagosan 27,5 éve vezetik a vállalatukat, tehát legalább a középkorúak táborát erősítik a vállalatvezetők.
Ezek a cégek és vezetőik egyértelműen transzformációra érettek, a válaszadók több mint fele (53 százalék) tervezi az ügyvezetőváltást.
Az Opten felmérései szerint körülbelül 600 olyan egymilliárd forint árbevétel feletti magánvállalkozás van ma Magyarországon, ahol a cégvezető 60 év feletti. Nélkülözhetetlen, hogy a magyar tulajdonosok által felépített sikeres vállalkozások fennmaradjanak, és a folytonosság biztosítva legyen. Ezért is tartottuk fontosnak megkérdezni a vállalatvezetőket az utódlás kapcsán, hiszen a nyitottság ellenére a válaszokból kirajzolódik, hogy több akadály is felmerülhet az alapító-tulajdonos teljes kivonulása előtt
– mondta Fehér Éva, a Prime by JobGroup ügyvezető partnere.
A vezetés átadása kapcsán a cégtulajdonosok 68 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ideális esetben a tulajdonlás megtartása mellett egy kijelölt családtagnak adják át a stafétát.
De az Opten által 2021-ben végzett hasonló kutatásához képest nagyobb a nyitottság más opciók iránt. Ma már a vállalatvezetők fele (53 százalék) mutat hajlandóságot rá, hogy cégen belüli vagy kívüli új munkatársnak adja át a vezetést a tulajdonlás megtartása mellett, míg három éve csupán a 24 százalékuk volt nyitott ezekre a lehetőségekre. A tudatosságot mutatja, hogy 26 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy nyitott a cég eladására, míg 2021-ben csupán a 14 százalékukban merült fel a lehetőség.
Leggyakrabban a bizalom hiánya, a megfelelő utód megtalálásának nehézsége, illetve a személyes kötődés gátolja a vezetés átadását. Ez negatív trendet mutat a három évvel ezelőtti kutatáshoz képest, hiszen a bizalmi jellegű problémát 31 százalékban jelölték meg 2021-ben, míg ma a válaszadók majdnem fele, 45 százalékuk értékelte nehézségként. Ennek oka, hogy nem találnak megfelelő vezetőt, aki abban a szellemben tudná továbbvinni a vállalkozást, amelyben az alapító-tulajdonos működteti. Ezen érdemes tovább dolgozniuk, az elvárásokat újragondolniuk, hiszen egy jól szervezett vállalkozás cégértéke növekszik, vonzóbb a munkaerőpiacon is – tette hozzá Fehér Éva.
A generációs különbségek és a céges kultúra fenntartása is nehézséget okozhat, míg a szervezeti hiányosságok vagy a kulcsmunkatársak ellenállása további akadályok lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.