A következő hónapokban havonta 15 bázispontos alapkamat-emelésekkel kalkulálnak az elemzők. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden döntött az alapkamat 0,6 százalékról 0,9 százalékra emeléséről. A jegybanki kommunikációnak megfelelően 0,75 százalékról 0,9 százalékra emelkedett az egyhetes betéti kamateszköz rátája. A keddi kamatdöntő ülésen a kamatemelési ciklus kezdetéről és az irányadónak számító egyhetes betéti ráta és az alapkamat összezárásáról döntöttek, az alapkamatot 30 bázisponttal, 0,9 százalékra emelték. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak elmondta:
addig emel a kamatokon az MNB, amíg túlsúlyban vannak a felfelé mutató inflációs kockázatok.
Az alapkamatot 30 bázisponttal emelte a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntő ülésén. Reagáltak a piacok is.
A gazdaság újranyitásának másodkörös hatásáról szeptemberben lesz először információ, azonban várhatóan nem csökkennek a kockázatok, így folytathatják szeptemberben a ciklust. A szakértő rámutatott:
az év végéig akár minden hónapban 15 bázisponttal emelkedhet az alapkamat, így 1,8 százalék lehet az irányadó ráta 2021 végén, ami nem magas, hiszen a reálkamat negatív marad.
Az idén hat alkalommal emelhet az alapkamaton az MNB, egyenként 15 bázispontos lépésekkel szigoríthatnak, így év végén 1,5 százalék lehet az irányadó ráta – hangsúlyozta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
A jövő év elején további 15 bázispontos kamatemelés jöhet, ezután azonban akár évekig maradhat ez a kamatszint.
Az idei második negyedévében 16,2 százalékkal nőhet a GDP.
A Takarékbank elemzője szerint ennél gyorsabb kamatemelésre nincs szükség, mivel a jelenleg tapasztalható inflációt növelő tényezőkre – a nyersanyagárak globális emelkedése és az agrárárak növekedése – nincs közvetlen hatása a magyar monetáris politikának. A jegybank lépésére szükség volt, mivel a nyersanyagárak a következő időszakban épülhetnek be az inflációba, ennek ment elébe az MNB. Suppan Gergely leszögezte:
a túl gyors kamatemelés az éppen újrainduló gazdaság lefolytatásával járhat.
A hazai GDP 6 százalék felett nőhet idén , ami az Európai Unió egyik legjobb bővülése lehet.
Virovácz Péter szerint az inflációba csak most épül majd be a gazdaság újranyitása, így júniusban tovább emelkedő, 5,3 százalékos éves fogyasztói árindex várható. Ezután enyhülhet az árnyomás, év végére azonban ismét emelkedő trend jöhet. Az ING Bank szakembere 2021-ben 4,4-4,5 százalékos fogyasztói árindexet és 3,4 százalékos adószűrt maginflációt vár, mindkét mutató a 2-4 százalékos célsávon belül alakulhat 2022-ben. Suppan Gergely az idén 4,2 százalékos átlagos inflációra számít. Az adószűrt maginfláció a következő hónapokban futhat fel, az év vége felé elérheti a 3,9 százalékot, átlagosan pedig 3,3 százalék lehet az idén. Az elemző a jövő év közepétől 3 százalék körül stabilizálódó adószűrt maginflációra számít.
Az MNB kedden tette közzé a frissített prognózisait, a márciusi publikáció óta, 3,8-3,9 százalékról 4,1 százalékra emelték az idei átlagos fogyasztói árindexet, az adószűrt maginfláció 3,1 százalék lehet 2021-ben.
Az inflációban „helyzet van”, olyan kockázatok jelentek meg, amelyeket kezelni kell – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója az Inflációs jelentés bemutatóján. Az inflációs várakozás ugyan bejött, azonban az összetétele nem a várakozásnak megfelelő volt és az inflációs csúcs tartóssága is eltér a korábbi előrejelzéstől. Az ipari árak gyorsan nőttek – húzta alá Balatoni András. A piaci szolgáltatások árváltozása egyelőre visszafogott, a várakozások alapján viszont emelkedés várható a következő hónapokban. Az inflációs alapfolyamatok lényegesen emelkedtek, amit az adószűrt maginfláció előrejelzése jelez, a pályán már számoltunk a monetáris politikai beavatkozással.
Kivezethetik a válságeszközöket, és év végéig fokozatosan emelhetik az alapkamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.