Az adószűrt maginfláció 3,4 százalékra emelkedett májusban az áprilisi 3,1 százalékról – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggeli adatai alapján
5,1 százalék volt a fogyasztói árindex májusban, a maginfláció 3,4 százalékra emelkedett.
Az áremelkedést az üzemanyagok és a dohánytermékek hajtották, ugyanakkor a tartós fogyasztási cikkek is gyorsan drágultak.
A májusi adat a várakozásoknál kismértékben alacsonyabb, azaz az újranyitáshoz kapcsolódó áremelések a vártnál kisebbek voltak
– értékelte az adatokat Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.
Az előző hónaphoz képest gyorsult az élelmiszerek áremelkedése, ezen belül is kiemelhető az idényáras élelmiszerek (például a gyümölcsök) drágulása, amelyet a kedvezőtlen időjárás okozta terméshozam-csökkenés mozgat.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint egyértelműen a gazdasági újranyitáshoz köthető az inflációs meglepetés. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője hangsúlyozta: elsősorban az üzemanyagárak egy évvel ezelőtti alacsony bázis, és az azóta bekövetkezett árrobbanása, valamint a dohánytermékek jövedéki adóemelése okozott, amelyeken áttekinthet az MNB. A Világgazdaság elemzői konszenzusa 5,3 százalékos fogyasztói árindexet jelzett.
A következő hónapokban bázishatások miatt némileg csökkenhet az infláció, amit ellensúlyoz a parkolási díjak felfüggesztésének megszűnése, ami mintegy 0,2 százalékponttal növeli az inflációt
– mutatott rá a Takarékbank szakértője.
A fogyasztói árindex a nyári hónapokban visszaeshet a tolerancia sáv felső széle, azaz 4 százalék közelébe, de nagy valószínűséggel felette marad, így idén 4,2 százalékos átlagos inflációra számítunk – tette hozzá az elemző.
Virovácz Péter szerint az infláció stagnálása azt jelenti, hogy elérthettük az idei csúcspontot, és a következő hónapokban – elsősorban a bázishatások miatt – a fogyasztói árindex mérséklődésére lehet számítani. A 2021 májusi inflációs adat önmagában kismértékben lefelé módosítaná az idei inflációs várakozásainkat, azonban az újranyitás inflációja júniusban jelenhet meg a statisztikákban. Az ING Bank elemzője felhívta a figyelmet: a nyersanyagok, agrártermékek drágulása hamarosan begyűrűzhet a fogyasztói árakba, az idén 4,4 százalék lehet az infláció.
A következő hónapokban az infláció a bázishatások megszűnése miatt mérséklődhet, de várhatóan továbbra is a jegybanki cél fölött alakul
– húzta alá Regős Gábor. A szigorítás a gyakorlatban már meg is kezdődött, hiszen a 3 hónapos bankközi kamat az elmúlt 1 hónapban már több mint 10 bázisponttal emelkedett.
Matolcsy György MNB-elnök a Világgazdaság konferenciáján arról beszélt, hogy már júniusban félfordulat jöhet, ami kamatemelési ciklusban és a válságkezelő eszközök kifutásában testesülhet meg, amennyiben a monetáris tanács úgy dönt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.