Bár a magyar gazdaság valóban az uniós források nélkül is erős, stabil, a brüsszeli utalások nélkül nagy nyomás nehezedne a költségvetésre. A VG érdeklődésére a Miniszterelnökségi Sajtóiroda közölte: az idén, június végig több mint 1700 millió euró értékben nyújtott be számlákat az Európai Bizottságnak Magyarország a 2014-2020-as programozási időszak tíz operatív programjára. A 350-es forint-euró tervezési árfolyammal számolva ez csaknem 600 milliárd forintnak felel meg. A tájékoztatás szerint az uniós testület a benyújtott költségnyilatkozatoknak a 90 százalékát utalja át a tagállamnak. Ez alól kivétel a Vidékfejlesztési Program, amely esetében a teljes összeget folyósítják.
Az Európai Bizottság a múlt hónap végéig 964 millió eurót – azaz mintegy 340 milliárd forintot – utalt Magyarországnak, ezzel a lehívási arány már 64 százalékon áll.
A Miniszterelnökségnél rávilágítottak, hogy a mintegy 25 milliárd eurós keretösszegből csaknem 15 milliárd eurót már lehívtak. Felhívták a figyelmet, hogy a 64 százalékos hazai részeredménnyel szemben az uniós átlag csak 60 százalékon áll, a visegrádi térségben pedig nem sokkal marad el Magyarország a lengyelektől (67 százalék), a cseheket (62) és a szlovákokat (50) viszont megelőzi. A kormány azzal számol, hogy az év második felében hasonló összegű költségnyilatkozatot nyújthatnak be Brüsszelnek, mint tették júniusig.
Az igényelt támogatások mértéke is kimagasló, mintegy 159 százalékon áll, ez a Miniszterelnökség értékelése szerint azt mutatja, hogy a magyar fejlesztéspolitika átgondolt, a források célzása, a választott szakpolitikai célkitűzések kellőképpen reflektálnak a magyar társadalom és gazdaság igényeire, ami magas aktivitásra ösztönzi a pályázókat. A kormány azon dolgozik, hogy a hazánknak járó fejlesztési forrásokat teljes egészében lehívja és a lehető leghatékonyabban és gyorsabban a magyar családok életminőségének javítására, a magyar gazdaság és a hazai vállalkozások versenyképességének növelésére használja fel.
Az új, 2021-2027-es fejlesztési időszakban is a gyors kifizetésekben vagyunk érdekeltek, hogy az uniós forrásokat minél gyorsabban a magyar vállalkozások és gazdaság újraindítására, támogatására tudjuk fordítani. Az új időszak operatív programjainak elfogadásáról jelenleg is zajlanak az egyeztetések az Európai Bizottsággal, azonban a magyar gazdaság helyzete, az erős és stabil költségvetés lehetővé teszi az új pályázatok előfinanszírozását hazai forrásból
– közölte a VG-vel a Miniszterelnökség.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik tehát a magyar fejlesztéspolitikai rendszerre, hiszen a 2014-2020-as uniós ciklus lezárása mellett elindultak a 2021-2027-es időszak pályázatai is.
A Ginop Plusz 1.2.1 első benyújtási szakasza azonban nem várt nehézségekbe ütközött hétfő reggel.
Reggel nyolckor indult a támogatói kérelmek beadása, de csak 8.04.36-ig fogadta el a pályázati anyagokat az informatikai rendszer, amely sokaknak addig is elérhetetlen volt a túlterheltség miatt. A Széchenyi 2020 pályázati információs portálon végül 8.14-kor jelent meg a közlemény a felfüggesztésről, vagyis hivatalosan is kevesebb, mint negyedóra alatt elfogyott a 30 százalékos túligénylés lehetőségével nem 100, hanem 130 milliárd forintos keret. Az akkori anomáliákat értékelve Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnöke a VG-nek azt mondta: több ezer cégvezető csalódott, a kormánynak mielőbb vissza kell állítania a bizalmat a fejlesztéspolitika iránt.
Nos, György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára tegnap bejelentette: meghallgatták a vállalkozások kéréseit. A technológiaváltó Ginop Plusz-pályázat keretét 100-ról 200 milliárd forintra emelték, a benyújtási idő kezdetén lezárt minden pályázatot befogadnak, azokat pedig pontszám alapján sorba rendezik, hogy a legversenyképesebb fejlesztések valósuljanak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.