Az idei második negyedévben ismét 2 százalékkal nőhetett a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest, ami éves alapon 15-17 százalékos felpattanás lenne – mondta a VG kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
Az első fél évben pozitív meglepetésre lehet számítani, ami az első negyedéves várakozásnál jobban szereplő gazdaságnak és a második negyedév újranyitásának köszönhető
– tette hozzá. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője az idei második negyedévre 16 százalék feletti növekedést vár az előző évhez képest az alacsony bázis miatt, szerinte az első fél évben 7,5 százalék körül alakulhat a bővülés.
Az elemző hozzáfűzte: a mezőgazdaság tavaly kifejezetten rossz évet zárt, így emelkedésre lehet számítani a szektorban.
Az idei második fél évben 5-6 százalékkal nőhet a GDP, így 2021 egészében 6 százalékos bővülés várható – hangsúlyozta Regős Gábor. Virovácz Péter három forgatókönyvet is felvázolt: az alappálya szerint 7,4 százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék, ez akár 8,1 százalékig is felkúszhat, ha a nyersanyaghiány megoldódik, és az oltási program is új lendületet kap – gyengítve a várható negyedik járványhullámot. A legrosszabb esetben 6 százalékos bővülés jöhet az idén.
A jövő év eleji szja-visszatérítéshez szükséges 5,5 százalékos növekedés csak akkor nem érhető el, ha csaknem teljes járványügyi zárásra lenne szükség, és ezért a második fél évben újra recesszióba süllyedne a magyar gazdaság.
Az ING Bank vezető elemzője rámutatott: míg az első fél évben az újranyitás határozta meg a gazdaság teljesítményét, addig 2021 második felében a kutatás-fejlesztésen és a működőtőke-beáramláson alapuló beruházások lehetnek döntő hatással a GDP alakulására. A közelmúltban több elemző javította az idei prognózisát: a Kopint-Tárki 5,2 százalékos, a Raiffeisen Bank 6 százalékos, míg a Takarékbank 7,7 százalékos GDP-növekedést vár 2021-ben.
A második fél évben – a nagyobb korlátozások elkerülése esetén – a szolgáltatások, különösen a vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás húzhatják a növekedést – hívta fel a figyelmet a Századvég elemzője. A tavalyi második fél évben már talpra álló ágazatokban mérsékeltebb lehet a bővülés. Regős Gábor elsősorban az ipart emelte ki, amely az egyik leggyorsabban helyreálló szektor volt. Virovácz Péter figyelmeztetett:
az ipari kereslet és a rendelésállomány ugyan óriási, azonban a nyersanyagok ára és hiánya várhatóan csak jövőre oldódik meg, ez pedig fékezi a szektor teljesítményét.
Az alapanyaghiány elsősorban a magyar ipar tetemes hányadát adó autógyártásban és az elektronikai termékek előállításában okozhat gondot. A szakértő hasonló folyamatokat lát az építőiparban: hiába pörögnek a beruházások, az alapanyagokhoz sehogy, vagy csak a korábbiaknál jóval drágábban jutnak hozzá a cégek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.