Az új európai uniós erdőgazdálkodási stratégia hozzájárul ahhoz a célhoz, hogy az EU-ban 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása, 2050-re pedig megvalósuljon a klímasemlegesség – közölte az Európai Bizottság. Közleményében a bizottság az erdőket szövetségeseinknek nevezi az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése elleni küzdelemben. Szénelnyelőkként működnek, és képesek enyhíteni az éghajlatváltozás egyes hatásait, például hűsítik a lakott területeket, vagy védenek az áradások és az aszályok következményei ellen.
Az erdőgazdálkodási stratégia konkrét intézkedéseket is meghatároz az európai erdők kiterjedésének és állapotának javítására, valamint az erdővédelem és -helyreállítás, valamint az erdők ellenálló képességének fokozására. A stratégia célul tűzi ki az elsődleges és az öreg erdők szigorú védelmét, a leromlott állapotú erdők helyreállítását és a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítását, hogy az erdők által nyújtott és a társadalomnak létfontosságú ökoszisztéma-szolgáltatások fennmaradjanak. A bizottság anyaga hangsúlyozza, hogy a fás biomassza használatát a fenntarthatóság határain belül kell tartani.
A stratégia kifizetési rendszereket irányoz elő az erdőtulajdonosok és az erdőgazdálkodók számára az alternatív ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtásáért, például ha erdeik egyes részeit érintetlenül hagyják. Az új közös agrárpolitika (KAP) is lehetőséget kínál az erdőgazdák és a fenntartható erdőfejlesztés célzottabb támogatására.
Az erdészeti stratégia jogalkotási javaslatot irányoz elő az erdei megfigyelés, jelentéstétel és adatgyűjtés fokozására az EU-ban.
A harmonizált uniós adatgyűjtés és a tagállami stratégiai tervezés átfogó képet fog adni az erdők helyzetéről, ennek alakulásáról és a jövőben várható trendjeiről az EU-ban.
Nagy István agrárminiszter azonban az új stratégiában szereplő törekvéseket úgy értékelte, hogy az Európai Bizottság a tagállamok és az Európai Parlament véleményét figyelmen kívül hagyva el akarja lehetetleníteni az erdőgazdálkodást, ami elfogadhatatlan. Úgy véli, a nyilvánosságra hozott dokumentum figyelmen kívül hagyja az erdők társadalmi és gazdasági szerepét, és egy olyan, torz szemléletmódot képvisel, amely nincs összhangban a fenntarthatósággal és a körforgásos gazdaság elvével.
A miniszter felidézte, hogy 11 európai uniós tagállam, köztük Magyarország, tiltakozott Frans Timmermansnál, az Európai Bizottság ügyvezető alelnökénél a közös stratégia elkészítése és szemléletmódja ellen, a nyilvánosságra hozott dokumentumból azonban kiderül: a kritikákat érdemben nem vették figyelembe.
Tagadhatatlan az erdők szerepe a biodiverzitás védelmében és a klímaváltozás elleni harcban, ezért Magyarország számára prioritás a fával borított területek gyarapítása és a meglévő erdőterületek megőrzése
– emelte ki Nagy István. Azonban nyomatékosította:
Elutasítjuk, hogy a fejünk fölött átnyúlva, a gazdálkodók és a társadalom érdekeit figyelmen kívül hagyva olyan, egyoldalú megközelítést tartalmazó stratégiákat alkossanak, amelyek hazánkban ötszázezer erdőtulajdonost és több tízezer gazdálkodót lehetetlenítenek el.
A stratégia kiegyensúlyozatlansága mellett a magyar tárcavezető álláspontja szerint a bizottság túlterjeszkedik az uniós szerződésekben biztosított hatáskörén, és a tagállami kompetenciába tartozó erdészeti politika markáns, központi szabályozását tervezi. A dokumentum figyelmen kívül hagyja az egyes tagországokban az erdők kezelésével és fenntartásával kapcsolatosan elért eddigi szakmai eredményeket, és nem is épít azokra. Konkrét elképzelések megfogalmazása és a források meghatározása nélkül nagy teret szentel például a hárommilliárd fa elültetését célzó bizottsági kampánynak, de meg sem említi a vidékfejlesztés keretében több évtizede zajló és a jövőben is megvalósuló, sikeres európai erdőtelepítési programokat.
Nagy István úgy fogalmazott, hiszünk abban, hogy az erdőkkel kapcsolatban csak a fenntarthatóság védelmi, gazdasági és társadalmi szempontjainak együttes figyelembevételével lehet jó döntéseket hozni. Súlyos hibát követ el az, aki ezek közül bármelyik elhagyásával egyetlen szempontrendszernek tervezi alárendelni ennek a fontos természeti erőforrásunknak a kezelését. A miniszter szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy az erdők megőrzéséhez a gazdálkodók tönkretételét jelentő diktátumokon keresztül vezet az út.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.