Egyre nagyobb a verseny a több nyelven folyékonyan beszélő pályakezdőkért. Habár az alapfizetés a legtöbb pozícióban még messze jár a bruttó 530 ezer forinttól, az informatikai és mérnöki területen vannak ekkora vagy ennél magasabb kezdőbérek – mondta a VG-nek Erős Ferenc, a munkaerő-toborzással és kiválasztással foglalkozó Hays Hungary Kft. szaktanácsadója. A szakember szerint
a járvány kitörése után nem feltétlenül a fizetések emelésén volt a hangsúly, inkább rugalmas vagy teljes távoli munkavégzéssel igyekezték megfogni a cégek a munkaerőpiacra belépő munkavállalókat, illetve különböző nyelvi bónuszokkal vagy egyéb jutalmakkal próbáltak kitűnni.
Jövőre viszont egészen látványos emelkedésre van kilátás: a 25 év alattiak adókedvezményének köszönhetően egy fiatal munkavállalónak akár több mint 40 ezer forinttal nőhet a bevétele, a szellemi foglalkoztatottaké pedig még többel.
Erős Ferenctől megtudtuk, hogy a gazdasági területek és azokon belül is a pénzügy, a marketing és a HR a legkedveltebbek a pályakezdők körében. Ugyanakkor az IT területén tapasztalt folyamatos béremelkedés hatására egyre több képzés és jelölt van a piacon. Ennek ellenére a jelöltek száma ez utóbbi területen még közel sincs olyan szinten, mint az említett gazdasági pozíciókban. Ez pedig a fizetéseken is jól látszik: az IT vagy gazdasági területen dolgozó pályakezdő akár 50 százalékkal kevesebbet kereshet, mintha technológiai szakmákban tevékenykedne. Némileg eltérő a helyzet a szolgáltató központoknál (SSC), ahol a legjobb fizetéssel a pénzügyi területen indulnak a fiatal munkavállalók, ezt követi a HR/IT és végül a hagyományos ügyfélszolgálati állás. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az SSC közegben a bérek közti különbséget nem feltétlenül a szakmák eltérése adja, hanem az, hogy az angolon kívül kell-e valamilyen plusznyelvtudás a munkakör betöltéséhez. Például egy német, plusz angol nyelvet igénylő pozícióban egy jelölt nagyjából 8-15 százalékkal kaphat többet, mint egy ugyanolyan, csak angolos pozícióban – magyarázta Erős Ferenc.
A szakember kitért arra is, hogy napjainkban a pályakezdők számára fontos a pörgős, multinacionális környezet. Azoktól, akik az egyetemen vagy a gimnáziumban magas szinten megtanultak egy idegen nyelvet, mindenképpen elvárás ezeknek a nyelveknek az aktív használata.
Már a pályakezdőknél is megfigyelhető, hogy vonzóbbak számukra a magasabb hozzáadott értékű, komplex pozíciók. Azok a vállalatok, amelyek ezt biztosítani tudják, egyértelmű versenyelőnybe kerülhetnek a tranzakcionális pozíciókat kínáló cégekkel szemben
– mutatott rá a szaktanácsadó. Mint hangsúlyozta, a pályakezdőknek az is fontos, hogy egyértelmű karrierutat lássanak maguk előtt az egyes cégeknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.