Biztos, hogy idén folytatódik a felzárkózás, és akár 2 százalékponttal is közelebb kerülhet a magyar vásárlóerő standardon (PPS) mért egy főre jutó bruttó hazai termék ( GDP) – mondta a Világgazdaság kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Az Eurostat adatai szerint
a 2019-es 73 százalékról a válságévben 74 százalékra emelkedett az EU 27 tagállamához viszonyított magyar fejlettség, ami 8 százalékponttal magasabb a 2010-es GDP PPS-nél.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szinte biztosra veszi, hogy lesz idén felzárkózás, mivel a 7,4 százalékos magyar GDP-bővülés prognózisa messze meghaladja az unió gazdaságának várható növekedését. Az infláció ugyan magasabb lesz, mint az EU átlagában, ami a vásárlóerő-standardon mért GDP-t visszafoghatja, de a reál GDP-különbözet várhatóan nagyobb lesz, mint az áremelkedés eltérése.
A jövő évi felzárkózás kérdéses, a 4,5 százalékos magyar növekedés közelebb lehet az uniós átlaghoz, ugyanakkor az inflációs különbözet is kisebb lesz várhatóan.
Virovácz Péter 2022-ben minimális konvergenciára számít.
A Takarékbank szakértője szerint idén 7,7 százalékkal bővülhet a magyar GDP, míg az uniós növekedési átlag 5-5,5 százalék körül alakulhat – leginkább a nagy tagállamoktól függ, mennyivel erősödhet az EU gazdasága. Az Európai Bizottság (EB) idén 6,3 százalékos növekedést vár Magyarországon, 2022-ben pedig 5 százalékos lehet a bővülés.
A visegrádi országok között 2021-ben a leggyorsabb lehet a hazai dinamika, jövőre pedig a várakozások szerint alig marad el a magyar növekedés a lengyel 5,3 százaléktól, illetve a szlovák 5,2 százaléktól.
Az EB nyári jelentése alapján az euróövezet és az EU gazdaságai egyaránt 4,8 százalékkal nőhetnek 2021-ben, jövőre pedig 4,5 százalékra enyhülhet a dinamika.
A tavaly 79 százalékról 77 százalékra visszaeső Portugáliát már akár 2021-ben megelőzheti a magyar fejlettségi szint, mivel az ország még mindig a turistaszezonnal koronavírus miatti kiesésével küzd – hívta fel a figyelmet a Takarékbank vezető elemzője. A turizmus kiesése kevésbé érintette a lengyeleket, akiknél az idei felpattanás emiatt mérsékeltebb lehet, így szintén utolérhetjük őket. A 2020-as év meglepetése volt, hogy a románok megelőzték a szlovákokat, ami elsősorban a kelet-szlovákiai régiók lemaradásának tudható be a szakértő szerint. Suppan Gergely hozzátette: Ausztriához képest jelenleg 60 százalékos a magyar fejlettség, így ettől még messze vagyunk, de ebben is lehet előrelépés. A következő években viszont gyors lehet a felzárkózás,
2024-2025 környékén az EU átlagának 80 százalékát elérhetjük.
Suppan Gergely szerint ezután lassulhat a közeledés üteme, de évi 1 százalékpontos konvergencia elérhető, így 2030-ra az egy főre jutó vásárlóerő-standardon számolt GDP az uniós átlag 85 százalékára emelkedhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.