Hajdú-Bihar a kevésbé iparosodott megyék közé tartozik, az ipari termelése azonban a válság alatt is jobban teljesített, mint az ország legtöbb más területe. Minek köszönhető ez?
Hajdú-Bihar összességében az ország legjobb agrárfeltételekkel rendelkező megyéje, és ezek az adottságok óriási tartalékokat rejtenek. Háttérként itt az egyetem, tudásbázisként, kutatásaival, és az állattartás, a növénytermesztés, az élelmiszeripar prémium minőségű termékek előállítására képes. Az élelmiszeripar nagyon nagy fejlődés elé néz, és már most is vannak olyan meghatározó cégei, amelyek a válság hozta helyzetben is élni tudtak a kiváló adottságokkal. Nem csak a külföldi működő tőke áramlik be, vannak erősödő magyar tulajdonban lévő cégeink is. Ami a külföldieket illeti, vannak nagy beruházások, amelyek 2021-22-23-ban fordulnak termőre, ilyen a BMW, a Semcorp, és mások. A jó ipari teljesítmény nyitja az lehet, hogy olyan termékeket állítanak elő a cégek, amelyeknek az értékesítésében a válság idején se volt visszaesés. Erős a vegyipar, a gyógyszeripar, vannak csúcselektronikai termelők, és nagyon nagy a jelentősége az egyetemnek. A kormány ismét meglátta a lehetőségeket. Hamarosan elkezdik építeni a vakcinagyárat is.
Hol tart a kilábalás?
Több területen már elértük a járvány előtti szintet. Érdekes, hogy még a vendéglátás és az idegenforgalom is a vártnál gyorsabban felzárkózott. Ebben Hajdúszoboszló halad az élen, de a hagyományosan sok rendezvénynek helyt adó Debrecen is kezd magához térni. Nagyon gyors a növekedés, és van olyan terület, ahol az év végére elérhetik, vagy meg is haladhatják a 2019-es számokat. Van, ahol már most nagyobb a forgalom, mint a válság előtt. A külföldiek kevesebben jönnek, a hazai vendégek ugyanakkor most többet képesek költeni. Ugyanakkor, ha az a kérdés, kiket viselt meg a válság, akkor elsősorban az idegenforgalmat és a vendéglátást kell említeni. Voltak olyan vállalkozások, amelyek meg is szűntek, ami elsősorban a munkaerő probléma miatt történhetett.
Mi a baj a munkaerővel?
Ez egy országos gond, ami nálunk is megvan, vagy talán még nagyobb is, mint máshol. Van munkanélküliség, de a szakképzett, vagy felsőfokú képzettséggel rendelkező dolgozókból bizonyos területeken nagy hiány van. Ez előretekintve még nagyobb problémát jelent, hiszen a közeljövőben nyíló, vagy bővülő vállalkozásoknak is munkaerőre lesz szüksége. Az első negyedévi gyengébb beruházási aktivitás átmeneti volt, kifutottak támogatások, de most újak kezdődnek, és a külföldiek is újrakezdik az elhalasztott beruházásaikat: a második félév már nagyon erős lesz, nagyon dinamikus beruházásnövekedés várható. A humán tőkében azonban nagyon szűk a kapacitás, ami nagyon kemény bérversenyhez vezet.
A kormánynak van tennivalója, támogatásban, adóban, bérpolitikában?
Vannak források a technológiafejlesztésre, munkaerő-megtartásra, csak több kéne. Ahogy a kormány kezelte a válságot, jó stratégia volt középtávra, segítették a munkaerő megőrzését, ugyanakkor nem nagy eladósodás árán, ami újabb problémákat teremtett volna. A cél, hogy osszuk meg a terheket, és legyenek források a dinamikus növekedéshez. A piacok jelentős bérnövekedést fognak kikényszeríteni. Ehhez az állam az adó-, járulék és személyi jövedelemadó terhek csökkentésével tud hozzájárulni, de a költségvetés egyensúlya nem borulhat fel, és középtávon a bérnövekedés szinkronban kell legyen a hatékonyságnövekedéshez, különben inflációs és egyéb bajok merülnek fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.