Többszörösére nőtt a távmunkában vagy home office-ban dolgozók száma és aránya Magyarországon. Míg 2020-ban januárban és februárban 128 és 99 ezer ember dolgozott otthonról, addig márciusra 332 ezerre, április-májusra pedig már 719 és 739 ezerre duzzadt a számuk – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Ezekben a hónapokban a foglalkoztatottak 16-17 százaléka dolgozott ebben a formában, szemben az egy évvel korábbi 2 százalék körüli szinttel.
A 2020-ban kitört világjárvány hatására
egyes hagyományos munkavégzési keretek átalakultak, előtérbe kerültek a korábban kevésbé elterjedt, atipikus foglalkoztatási formák.
A munkahelyek jelentős részében megfigyelhető volt, hogy – ahol az informatikai háttér, a szükséges eszközök rendelkezésre álltak, illetve a tevékenység jellege megengedte – a munkavállalók nem a tevékenységüket függesztették fel, hanem biztonságos környezetben folytatták munkájukat. Ez elősegítette a gazdaság zavartalan működését, illetve a társas érintkezések számának csökkentésével hatásos eszköze volt a járvány visszaszorításának – írja a KSH.
A korlátozások tavaly júniusi feloldását követően a nyári hónapokban többen tértek vissza a munkahelyükre, így csökkent a home office-ban dolgozók száma.
A járvány második hulláma az év utolsó negyedében nem okozott a tavaszihoz hasonló mértékű kiugrást, de újra emelkedésnek indult a nem irodában dolgozók aránya. A home office-ban dolgozók közel kétharmada Budapesten és Pest megyei régióban élt, arányuk 21 és 10 százalék volt, míg az ország többi részén a foglalkoztatottak 4,2–6 százaléka dolgozott távolról. A KSH szerint az otthonról dolgozók Észak-Magyarországon, a Dél-Alföldön és a Közép-Dunántúlon voltak a legkevesebben, arányuk 4,2 százalék körül alakult.
A kiugró fővárosi adatokban meghatározó szerepet játszik, hogy a szolgáltató szektor súlya Budapest gazdasági életében jóval nagyobb az országos átlagnál.
Az egyes nemzetgazdasági ágak között jelentős különbségek vannak. Jellemzően a szolgáltatási területeken, leginkább az információ, a kommunikáció, a tudományos és műszaki tevékenység, a pénzügyi szolgáltatás, valamint – részben a digitális oktatás miatt – az oktatás területén volt lehetőség a legnagyobb arányban az ilyen formában történő munkavégzésre. Ezzel szemben az olyan ágazatokban, mint a mezőgazdaság, az egészségügy vagy a szociális ellátás, a sajátosságaikból adódóan alig fordult elő távmunka. Demográfiai jellemzők szerint
felülreprezentáltak az így dolgozók között a 25–44 év közöttiek, valamint a városban élők.
77 százalékuk felsőfokú végzettségű volt, és leginkább szellemi foglalkozásúak dolgoztak távmunka vagy home office keretében, arányuk egy év alatt 4,2-ről 18 százalékra bővült.
Szeptembertől többek között az Erste Bank is visszaáll a pandémia előtti munkarendbe, de teljesen új alapokon. Az irodák többségében a hibrid munkavégzést preferálják. Szakértők szerint így megmarad a munka és a magánélet egyensúlya, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a dolgozók eredményesebb munkát végezzenek. 15-18 hónap távmunka után a dolgozók többsége szorong az irodába való visszatéréstől, az ő esetükben rugalmassággal és kommunikációval érdemes csökkenteni a feszültséget – javasolják szakértők.
A magyar munkaerőpiacon a részmunkaidőben történő foglalkoztatás kevésbé terjedt el. 2020-ban az uniós átlag 18,2 százalék volt, szemben a 4,8 százalékos magyar mutatóval. Ezzel hazánk a 27 uniós ország rangsorában Bulgáriát és Horvátországot követően a harmadik legalacsonyabb értékkel rendelkező tagállam. Ugyan a részmunkaidős foglalkoztatás a világgazdasági válság alatt, illetve után az alacsony, 4 százalék körüli szintről 2012-re 6,7 százalékra nőtt, de azután ismét csökkent, és 2020-ban az 5 százalékot sem érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.